Arama

Nuri Pakdil'in gözünden rahmet deryası Ramazan

Ramazan, her sene misafir ettiğimiz rahmet mevsimi... Duygu ve düşünceleri estetik bir şekilde söze döken şair ve yazarlar, bu hasletleri ile tarihte var olan pek çok güzelliğin bir sözlü kültür nesnesine dönüşmesine vesile oldular. Memleketimizin en üretken yazarlarından olan Nuri Pakdil de mağfiret ayı Ramazan hakkında birbirinden güzel cümleler kurdu. Ramazan ayı vesilesi ile bu cümleleri bir araya getirdik.

Nuri Pakdil kimdir?

◼ Edebiyatımıza estetik bakışı ve benzersiz cümleleri ile damga vuran Nuri Pakdil, bir eylem ve duruş adamıydı. Yedi Güzel Adam'ın ağabeyi olarak kabul edilen Pakdil, 85 yıllık hayatı boyunca doğu ve batı arasında bocalayan ümmet için çalışıp üretti. Kalbi Kudüs-ü Şerif için atan büyük usta, geriye büyük bir kültürel külliyat bıraktı.

◼ Hayatı boyunca bir mücadele sarmalının içinde olan Pakdil, üstün çabaları ile kendine has bir edebi karakter olur. "Edebiyat" dergisi, zamanla birçok gencin durağı, yazarların ilk eserlerini yayınladığı bir kültür mahfili haline gelir. 18 Ekim 2019'da vefat eden büyük yazar ve şair, 2019'da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde edebiyat dalında ödüle layık görülür.

Edebiyat kulesinin yüksek burcu: Nuri Pakdil

"Oruç ayı, gerçek anlamıyla, inanmışların içlerinde bir özeleştiri yapmalarını zorunlu tutar."

Nuri Pakdil

Nuri Pakdil için Kudüs'ün önemi

"Yılın on ikide biri oranında yaşamımızı kaplayan, ulusu özgün bir biçimde koşullandıran oruç ayına yabancı kalamaz bu ülkenin yazarları, sanatçıları."

Nuri Pakdil

Kudüs şairi Nuri Pakdil anısına...

"Oruç ayı üstüne düşünmeden, oruç ayının Türk ulusunun parçalanmaz bir yaşam parçası olduğu göz önünde bulundurulmadan Türk ulusunun açıklanması da yapılamaz, ulusumuzun yorumu eksik kalır."

Nuri Pakdil

Edebiyat tutkunlarının buluşma noktası: Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi

"Her yıl, yeni yaklaşımlarla oruç ayının anlatımı, yorumu yapılmalı. "

Nuri Pakdil

Rasim Özdenören 60 yıllık dostu Nuri Pakdil'in anlattı

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN