Arama

Kudüs şairi Nuri Pakdil anısına...

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2020 12:54 Güncelleme Tarihi: 23.10.2020 10:14

Kudüs'ten yükselen bir feryattı Nuri Pakdil, bu mübarek beldeye olan sevdasını zırh gibi taşıdı. O, Kudüs'ü hayatının merkezine yerleştirdi. Her bakışında, her adımında, her sözünde bu mukaddes belde vardı. Kudüs için hissettiği yürek sızısını, "Yüreğimin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır." ifadeleriyle kaleme döktü. Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdıran mütefekkir, şair ve deneme yazarı Nuri Pakdil'i saygı ve rahmetle anıyoruz.

"Sevgili arkadaşlar, hepinizi; antiemperyalist, antikapitalist, anti sosyalist, antinazist, en önemlisi de; Türkiye'ye özel ve ait olmak üzere anti firavunist bilinçle selamlıyorum. Ne mutlu ezeli-ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed'in şefaatçisi olanlara. Sloganım şudur; Ne mutlu Müslüman'ım diyene!"

📌Nuri Pakdil, 1934 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. "Güzel İstanbul'umuzun bize katıldığı gündür doğum günüm..." diyerek 29 Mayıs'ı da doğum günü olarak kabul etti. Entelektüel bir aileye sahip olan Pakdil, ilkokul çağlarından itibaren yazmaya başladı.

📌 Pakdil için yazmak bir hayat biçimiydi: "Yazmak, uzun yürüyüşe başlamaktır. Yazarın ödevi, yazmaktır. Bir yazar ancak, yazarak girebilecektir insanlığa. Bu bağlamda yazmak, bir hayat biçimim olmuştur benim."

▶ Lisede Hamle adında bir okul dergisi çıkartan Nuri Pakdil, edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu küçük lise dergisi Ankara'dan İstanbul'a birçok yazarın dikkatini çekti.

📌 Kudüs'e olan bağlılığının İslam'a olan bağlılığından kaynaklandığını söylerdi: "Bununla gurur ve onur duyuyorum. Ben, uygarlığımın değer yargılarından yanayım, İslam uygarlığının savunucusuyum. Uygarlığımızın yabancılaştırma girişimleriyle yenilmiş olan hakkını geri istiyorum."

▶ Nuri Pakdil, üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi'nde 18 Ekim 2019'da 85 yaşındayken hayatını kaybetti. Usta edebiyatçının cenazesi, Hacı Bayram Veli Camisi'nden kılınan cenaze namazının ardından Taceddin Dergahı'nda defnedildi.

Rahmet ve özlemle...

-----------------------------------

Nuri Pakdil için Kudüs'ün önemini buradan okuyabilirsiniz

***

***Fikriyat.com'da hem geçmişe hem de geleceğe dair bilgilerin kaynağı Kur'an'ı Kerim'den istifade edebilirsiniz: https://www.fikriyat.com/kurani-kerim#trans/tr.kuranyolu/1:1

***Podcast kayıtlarıyla İslam'dan fıkha, edebiyata, tarihe dair bilgiler içeren programları dinleyebilir ve güncel olayların tarihte yer alan örnekleriyle, edebiyattan sanata dair birçok içeriği de takip edebilirsiniz: https://www.fikriyat.com/podcast

***Dijital medyanın tüm mecralarında yer alan Fikriyat.com sosyal medyada da aktif olarak faaliyet gösteriyor:

TWITTER: https://twitter.com/fikriyatcom

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/fikriyat/

FACEBOOK: https://www.facebook.com/fikriyat/

PODCAST'LER: https://www.fikriyat.com/podcast

MOBİL UYGULAMASI: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.turkuvaz.fikriyat

Ayrıntılı bilgi: https://www.fikriyat.com/fikriyat-ozel/2020/10/07/fikriyatcom-yenilikleriyle-yoluna-devam-ediyor

------------------------------------------------------------------------------

Bilgi: Sitemizde ve sosyal mecralarımızda bulunan içeriklerimizi kaynak göstermek şartıyla paylaşabilirsiniz.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

Aleyna A. Aleyna A.

Gerçekten harika bir site , kıymetli insanlardan ve kıymetli konulardan bahsediliyor . Umarım bu içerik ve düzenle yıllar boyunca devam edersiniz . Emeklerinize sağlık ??

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2020 10:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN