Arama

Kudüs'te Hakkari izleri

İlk kıblemiz olan Kudüs'ün Eski Şehir tarafında Mescid-i Aksa'ya çok yakın bir yerde bulunan "Hakkari Yolu" adını Kudüs'ün Selahaddin Eyyubi tarafından gerçekleşen kutlu fethinde bulunan Hakkarililerden alıyor. Peki bu esrarengiz olay nasıl gerçekleşti? Hakkarili süvariler Kudüs'ün fethine nasıl katıldı?

İsrail tarafından işgal edilen ve her gün işgalin yayıldığı Kudüs'ün doğu bölgesinde bulunan tarihi Eski Şehir, adeta klasik İslam medeniyetinin atan kalbi...

◾ İnsanlık tarihinin en önemli duraklarından olan Kudüs, tarihin pek çok döneminde önemli olaylara ev sahipliği yaptı. Bu hadiseler arasında Haçlı Seferleri mühim yer tutar.

Dünya tarihinin en trajik olaylarından biri: Çocuk Haçlı seferleri

◾ Müslümanlar tarafından her sene bilhassa ziyaret edilen Kudüs bu şekilde her daim İslam dünyasının gündeminde olmaya devam ediyor.

◾ Her sokak ve aralık müslümanlara kendi memleketlerini, özlemini duydukları sukuneti hatırlatıyor. Çünkü Kudüs geride bıraktığımız tüm mirasımızı hatırlatıyor bize...

Kudüs'ü ne kadar tanıyorsun?

◾ Kudüs'ün surlarla çevrili kadim bölgesinde sokakları, hanları, çarşıları ve evleri oluşturan neredeyse her taşın ardında keşfedilmeyi bekleyen bir hikâye bulunuyor.

◾ Asırlar önce Kudüs'ü Haçlılardan geri almaya, şan ve şerefini teslim etmeye gelen İslam ordusunda yer alan Hakkarililerin öyküsü de bunlardan biri.

Haçlılar, İstanbul'u nasıl istila ettiler?

Mescid-i Aksa'ya çok yakın bir yerde bulunan "Hakkari Yolu" ise şehirde bulunan en önemli ve manevi sokaklardan birisi olarak öne çıkıyor, biliniyor.

Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü Haçlı Krallığı'ndan aldığı ordu içerisinde yer alan Hakkarililer, Kudüs sokaklarında halen ismen yaşamaya devam ediyorlar.

Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

◾ "Hakkari Yolu" olarak bilinen sokak ismini, Selahaddin Eyyubi'nin ordusunda bulunarak Haçlı ordularına karşı cihat eden Hakkarililerden alıyor.

◾ Fetihten sonra bu bölgeye yerleşen Hakkarililer bölgeye ve muhite isimlerini vermişler. Bunlar arasında en bilineni ise şüphesiz İsa el Hakkari...

Dinler Tarihi açısından Kudüs'ün önemi

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN