Arama

Miraç hadisesinin mukaddes beldesi: Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

Kudüs, dünya tarihinin en önemli şehri... Yüce Allah'ın mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de mübarek kıldığı, Miraç hadisesinin gerçekleştiği ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) ziyaret etmeyi buyurduğu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir belde… Sezai Karakoç'un "gökte yapılıp yere indirilen şehir" olarak tanımladığı Kudüs'te kan ve gözyaşı hiç dinmedi. Peki, Kudüs neden önemli? Kudüs'ün Müslümanlar için önemi ne? Kudüs tarihine dair bilmediğimiz neler var? Kudüs hakkında 30 ilginç bilgiyi derledik.

Kudüs, Allah Teala tarafından çevresiyle birlikte mukaddes sayılan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu şehir.

💠 Tarihin en eski ikinci ve en mukaddes üçüncü mescidinin mekânı olan Kudüs, semavi dinler için kutsal sayılan bir belde.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), "Yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevî), Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Aksa'ya" buyurmuştur.

💠 Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, tarih boyunca Müslümanlar tarafından mukaddes mekânlardan biri olmuştur.

Hz. İbrahim, eşi Hz. Sârâ ile Kudüs yakınlarında bulunan Sebu'da yaşamıştı.

💠 Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf peygamberlerin ve Hz. Sârâ'nın kabirleri Kudüs yakınındaki el Halil kasabasında medfundur.

📌 TEVHİD, TEVEKKÜL VE İMTİHAN: HZ. İBRAHİM

💠 Hz. Davut, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya, Hz. İsa, Hz. İsmail, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf, Hz. Bünyamin, Hz. Musa, Hz. Harun ve Hz. Lut gibi peygamberlerin yanı sıra Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (sav) yolu hep Kudüs'ten geçti.

💠 Hz. Lut'un gençliği, Hz İbrahim ile birlikte Kudüs'te geçmiş, daha sonra Lut Gölü yakınındaki kavme elçi olarak görevlendirilmişti.

📌 LUT KAVMİ NASIL HELAK EDİLDİ?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN