Arama

İmam Zehebi "Büyük Günahlar"

İslam dünyasının önemli müelliflerinden olan İmam Zehebi, hayatını ilim halkalarında geçirmiş, babası altın işlemeci olduğu için "Zehebi" sıfatı ile anılmıştır. Dilimize "Büyük Günahlar" olarak tercüme edilen "Kitabü'l Kebairi'l Kübra" isimli eseri günah günahları izah eder. İmam Zehebi bu eserinde büyük günahları izah ederek Müslümanları bu hususlarda uyarmayı hedeflemiştir. İşte, İmam Zehebi'nin "Büyük Günahlar" kitabından altı çizili noktalar...

Günah: Allah Teâlâ'nın Kur'an-ı Kerim'de, Peygamber aleyhisselâmın hadislerinde, Selef-i Sâlihin'in eserlerinde yasak olduğu bildiriden hususlardır.

İmam Zehebi

Büyük günahlar; dünyada şer'i cezayı gerektiren; adam öldürmek, zina ve hırsızlık yapmak gibi veya âhirette büyük bir azaba, Allah'ın gazabına, tehdide uğrayacağına dair haberler bulunan veya Peygamberin diliyle, yapanın lanete uğradığı kötülüklerdir.

İmam Zehebi

Büyük günahların en büyüğü Allah'a eş tanımaktır.

İmam Zehebi

Öğünmek, baş olmak, Müslümanlara karşı kibirlenmek ve onları küçümsemek gayesi ile ilim öğrenmek kibirlerin en fenasıdır. Kalbinde zerre ağırlığı kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir.

İmam Zehebi

Nitekim bundan önce geçmişti, kıyamet gününde kul ilk olarak namazdan sorguya çekilir, namaz geçerli ise saadete erer, sorulara başarı ile cevap verir. Geçerli olmazsa hüsrana uğrar.

İmam Zehebi

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN