Arama

İmam Gazali'nin öğrencisine verdiği 11 öğüt

İmam Gazali, İslami ilimlerin birçok dalında telif ettiği eserlerle ün kazanmış büyük bir âlimdi. Hüccet-ül İslam lakabı ile bilinirdi. Yaşadığı dönemde ilim talebelerinin yetişmesine öncülük etmiştir. Peki, İmam Gazali'nin yetiştirdiği öğrencilere hangi tavsiyeleri verdiğini biliyor muydunuz?

Ey sevgili ve aziz oğlum! Allah seni kendisine itaatli olan kullarından kılsın ve dostlarının yolundan yürütsün. Bilmiş ol ki, en güzel nasihatlerin kaynağı Nebi'nin (s.a.v.) risaletidir. Eğer sen şimdiye kadar ondan başka şeyler öğrendiysen, benim nasihatime ne ihtiyacın var? Şayet o risalet kaynağından hâla bir şey alamadıysan söyle bana; bunca yıl boyunca ne kazandın, ne öğrendin?

İmam-ı Gazali kimdir? Gazali'nin ilmi çalışmaları...

Ey oğul! Nasihat vermek kolaydır. Onu kabul edip mucibince amel etmek ise güçtür. Çünkü heva ve hevesine uyan kişilere nasihat acı gelir. Yapılmaması emredilen işler ise onların kalplerine hoş ve şirin görünür.

Ey Oğul! Dünya malından sana ve ailene bir sene yetecek kadarından fazlasını toplama. Nitekim peygamberimiz (s.a.v) bazı hanımları ile böyle yapardı ve "Allah'ım Muhammedin âlinin rızkını onlara kâfi kıl" diye niyaz ederdi. Bunu da sadece kalpleri zayıf olan zevceleriyle yapar, imanları yakıni olan hanımları için bir veya yarım günlük rızık temenni etmekle îktifa ederdi.

İmam Gazali'den 30 öğüt

Ey oğul! İnsanlarla olan münasebetlerinde, onlara kendine yapılmasını istediğin muameleyi yap. Çünkü bir kulun imanı, diğer insanları kendisi gibi sevmedikçe kemale ermiş sayılmaz.

Ey oğul! Emir ve sultanların hediyelerinin helal olduğunu bilsen de kabul etmemendir. Zira onları kabul etmek dine fesad verir. Riyakarlık ve zulümlerine muvafakat doğurur. Bunların hepsi de senin dinin için bir tehlikedir.

İmam Gazali'nin Sultan Ahmed Sencer'e yazdığı tarihi mektup

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN