Arama

Hadis-i şerifler ile Müslümanlara örnek olan 20 dua

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. Yüce Allah'ın "De ki: "Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır." ayetine binaen de insanlar duaya yönelirler. Peygamber Efendimiz, hadis-i şeriflerinde "Dua, ibadetin özüdür" buyurur. Sizler için Hz. Peygamber'in hastalık, bela gibi çeşitli durumlarda okuduğu Müslümanlara örnek olan dualarını derledik.

Hz. Aişe'den (ra) rivayete göre Peygamber Efendimiz (sav) kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle dua ederlerdi:

Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle şifa ver ki hiçbir hastalık bırakmasın."

(Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Hz. Aişe'den (ra) rivayete göre Hz. Peygamber (sav) kendisine bir hastanın şifa bulması için dua talep edildiği zaman:

"Allah'ın adıyla duaya başlarım. Bizim yerimizin toprağı ve birimizin tükürüğü vesilesiyle Allah'ın izniyle hastamız şifa bulur.

(Buhârî, Tıbb, 38; Müslim, Selâm, 54; Ebû Dâvud, Tıbb, 19)

"Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshte: "Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah'ın izzetine ve kudretine sığınırım!" de. Biiznillahi Teâlâ şifa bulursun."

(İbn Hanbel, IV, 217)

Peygamber Efendimiz rahatsızlandıkları zaman onu Cebrail tedavi eder ve:

"Allah'ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah'ın adıyla sana okurum." derdi.

(Müslim, Selâm 40)

Hz. Peygamber (sav) bir rahatsızlıkları olduğu zaman Muavvizeteyn sûrelerini (felak ve nas) okur, kendi üzerine üfler ve onu eliyle üzerinden silerdi. Ve şöyle buyururlardı:

"Allah'ın ismiyle. Ey Rabbim! Beni kendi devân ile tedavi et, bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalardan uzak tut."

(Heysemî, X, 180)

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN