Arama

Yusuf Atılgan'ın ilk romanı: Aylak Adam

Eserlerinde yalnızlık temasını büyük bir ustalık ve titizlikle işleyen Yusuf Atılgan, yazdığı özgün karakterler ile edebiyatımıza büyük katkı sağlar. Atılgan; kullandığı dil, roman teknikleri ve farklı üslubu ile 20. yüzyıl Türk edebiyatını beslediği gibi kitaplarıyla postmodern edebiyata da göz kırpar. Sizler için Yusuf Atılgan'ın ilk romanı olan Aylak Adam'dan düşündüren alıntılar derledik.

  • 1
  • 27
Yusuf Atılgan kimdir?
Yusuf Atılgan kimdir?

📌 1921 - 1989 yılları arasında yaşayan Yusuf Atılgan ilginç hayatı ve eserleri ile edebiyatımızın önde gelen romancıları arasındadır.

📌 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitiren yazar kısa bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra memleketi Manisa'ya yerleşir. Burada uzun yıllar çiftçilikle uğraşan Atılgan, eserlerini sükunet ile kaleme alır.

📌 Uzun bir süre sonra İstanbul'a geri dönen Yusuf Atılgan, muhtelif yayınevleri ve gazetelerde; danışman, redaktör ve çevirmen olarak çalışır.

📌 1989'da vefat ettiğinde son romanı "Canistan" üzerine çalışan Atılgan, metinleri ile edebiyatımıza yeni bir soluk getiren, üretken bir kaleme sahip müstesna bir yazardır.

Alışılmış yalnızlığın ters köşesindeki yazar: Yusuf Atılgan

  • 2
  • 27
Yusuf Atılgan'ın edebi anlayışı
Yusuf Atılgan’ın edebi anlayışı

📌 1950 yılı ile beraber Türkiye dünyada her geçen gün yükselen modernlikle tanışır. Ülkenin büyümesi ve köylerden çalışmak için insanların şehirlere gelmesi yeni sıkıntı ve tipolojileri ortaya çıkarır.

📌 Yusuf Atılgan böyle bir dönemde ele aldığı yabancılaşma ve yalnızlık temaları ile modern insanın açmazlarına ve sıkıntılarına odaklanır.

📌 Kuvvetli bir dil yapısına ve kaleme sahip olan yazar eserlerinde, okuyucusunu daima şaşırtır. Bu şekilde Atılgan, edebiyatımızda ilgi ile takip edilen bir yazar haline gelir.

📌 Eserleri ile ülkemizin ilk modernist yazarlarından olan Atılgan, aynı zamanda kitaplarında postmodern eserlerin geleceğine de katkıda bulunarak kendisinden sonra gelen kuşakları ciddi ölçüde etkiler.

Yusuf Atılgan'a dair 12 ilginç bilgi

  • 3
  • 27
Yusuf Atılgan'ın eserleri
Yusuf Atılgan’ın eserleri

➡ Aylak Adam

➡ Anayurt Oteli

➡ Canistan

➡ Evdeki

➡ Saatların Tıkırtısı

➡ Tutku

➡ Kümesin Ötesi

➡ Dedikodu

➡ Yük

➡ Yaşanmaz

➡ Atılmış

➡ Çıkılmayan

➡ Bodur Minareden Öte

➡ Ağaç

➡ Eylemci

➡ Korkut'a Masal

➡ Ceren'e Masal

Kent ve taşranın yazarı Yusuf Atılgan'ın kitapları

Yusuf Atılgan’ın ilk romanı: Aylak Adam

"Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı."

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan'dan 1 kelime 1 cümle

Yusuf Atılgan’ın ilk romanı: Aylak Adam

"Dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz."

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan'ın ortaya çıkan ilk şiirleri

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN