Arama

Türk lehçelerinde "Ramazan"

Müslümanlar için kurtuluş ayı olan Ramazan, İslam ülkelerince her sene büyük bir heyecan ile beklenir ve idrak edilir. Arapça kökenli olan "Ramazan" kelimesi ise farklı ülkelerde değişik şekillerde anılmaktadır. Peki, Kazak, Kırgız, Tatar, Özbek Türkçesi gibi Türk lehçelerinde "Ramazan"ın karşılığı nedir?

AZERBAYCAN TÜRKÇESİ

Ramazan- Ramazan

🔸 Kardeş ülkemiz Azerbaycan, İslam'ın yaşandığı yerler arasındadır. Mübarek Ramazan ayı, can Azerbaycan'da her sene idrak edilmektedir.

🔸 Ramazan kelimesi, Oğuz grubunun temsilcilerinden olan Azerbaycan Türkçesinde, Türkiye Türkçesinde olduğu gibidir.

Xoş gəldin Ramazan!

Hoş geldin Ramazan.

Teravih kaç rekat kılınır?

TÜRKMEN TÜRKÇESİ

Ramazan- Remezan/Oraz ayı

🔸 Oğuz grubunun Azerbaycan Türkçesinden sonra temsilcisi Türkmen Türkçesidir. Bu lehçede Ramazan kelimesi iki farklı ifadeyle karşılık bulmaktadır.

🔸 İlki Arapça kökenli Ramazan kelimesinin "Remezan" şeklinde kullanılmasıdır. İkincisi ise Türk lehçelerinin genelinde kabul görmüş "Oraz" sözcüğüdür.

Hoş geldin Remezan!

Hoş geldin Ramazan.

KIRIM TÜRKÇESİ

Ramazan- Oraza/Ramazan

🔸 Bugün Ukrayna sınırları içinde bulunan Kırım'da, Ramazan ayı coşkuyla karşılanmaktadır. Diğer lehçelerde olduğu gibi Kırım Türkçesinde Ramazan kelimesi farklılıklar göstermektedir.

🔸 Ramazan kelimesine karşılık "Oraza" sözcüğü kullanılsa da "Ramazan" ifadesinin de konuşma dilinde yer aldığını bilmekteyiz.

Hoş keldin Oraza!

Hoş geldin Ramazan.

Resulullah'ın (SAV) dilinden Ramazan-ı Şerif

KAZAN TATAR TÜRKÇESİ

Ramazan- Uraza/Ramazan

🔸 Tatarların Kırım'dan sonraki kolu Kazan'dır. Kazan Türkleri, Kazan Tatarcasını konuşmaktadır. Bu minvalde Ramazan kelimesini diğer lehçelerde de ortak olarak kullanılan "Uraza" sözcüğü kar

🔸 Kazan lehçesinde daralma olduğu için o değişikliğine uğramıştır.

Xoş kelding Uraza!

Hoş geldin Ramazan.

BAŞKURT TÜRKÇESİ

Ramazan- Oraza/Ramazan

🔸 Tataristan'ın komşularından Türk topluluklarından biri olan Başkurdistan'da, Başkurt Türkçesi konuşulmaktadır. Başkurtların büyük bir kısmı Müslümandır. Bu neden ile Ramazan ayı en güzel şekilde ihya edilmektedir.

🔸 Bu lehçede Ramazan kelimesi yerine "Oraza" sözcüğü kullanılırken nadir de olsa "Ramazan" sözcüğüne yer verilir.

Xuş kilahing Oraza!

Hoş geldin Ramazan.

Ramazan'da göğü süsleyen sanat: Mahya

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN