Arama

Hayvan sevgisini konu edinen 20 kitap

Onlar kimi zaman en yakın dostlarımız, kimi zaman koruyucularımız, kimi zaman da sevdiğimiz kitapların kahramanları… Zekâlarıyla bizi hayrete düşüren, tatlılıklarıyla en kötü günlerimizi bile güzelleştiren, varlıklarıyla umut veren hayvan dostlarımıza karşı olan sevgi, yazın dünyasında da yerini aldı. Sizler için hayvan sevgisini konu edinen 20 kitabı derledik.

  • 1
  • 20
Gary L. Francione, Hayvan Haklarına Giriş/Çocuğunuz Mu Köpeğiniz Mi?
Gary L. Francione, Hayvan Haklarına Giriş/Çocuğunuz Mu Köpeğiniz Mi?

Vicdan ve ahlak sahibi her bireyin insan sevgisini kazanabilmesi için öncelikle hayvan sevgisi yetilerinin gelişmesi gerekiyor. Hayvana değer vermeyen bir ümmet, insan ve tabiat sevgisinden de yoksun olacaktır. İşte bu minvalde Hz. Muhammed'in hayvanların korunmasını, onlara eziyet edilmemesini, temizlik ve bakımlarının yapılmasını, yaratılışlarına uygun işlerde kullanılmasını, fazla yük yüklenmemesini ve avlanılmamasını tavsiye ettiği hadisler yaşamımızın tek gerçek kaynağı olmalı ve her Müslüman toplum, hayvanları ve onların refahını koruma yükümlülüğünü kendine görev edinmelidir.

Gary L. Francione, Hayvan Haklarına Giriş/Çocuğunuz Mu Köpeğiniz Mi?

Hukuk ve felsefe profesörü olan Amerika'da ilk defa bir hukuk fakültesinde hayvan hakları kuramı dersi veren Gary L. Francione'nin kitabının önsözünde Alan Watson şöyle diyor: "Bu kitapla insan hayvan ilişkisine yönelik eski yaklaşımları köklü bir biçimde sarsan Francione'nin, kuramını ve hayvan etiğiyle ilgili zor meseleleri herkesin rahatlıkla anlayabileceği olağanüstü açık bir dille anlatışına vurgu yapıyor."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 20
David DeGrazia, Hayvan Hakları
David DeGrazia, Hayvan Hakları

Hayvanların moral hakları olabilir mi? Olabilirse, bu ne anlama gelmektedir? Hayvanlar ne tür zihinsel yaşayışlara sahiptir ve onların esenliğine ilişkin bilgimizin kaynağı nedir? Bu soruları temel alan DeGrazia, hayvanlarla kurduğumuz ilişkinin doğası hakkında can alıcı bir argüman geliştiriyor. İnsanların, hayvanların dünyasıyla kurduğu ilişkinin temel öncülleri bir yana, hayvanat bahçeleri gibi seyirlik alanların meşruiyet dayanaklarından tıbbı deneylerde kobay olarak kullanılan hayvanların durumuna dek kapsamlı bir tartışma başlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 20
Jonathan Safran Foer, Hayvan Yemek
Jonathan Safran Foer, Hayvan Yemek

Çağdaş Amerikan Edebiyatı'nın en özgün kalemlerinden Jonathan Safran Foer, kişisel, toplumsal, tarihsel öyküler üzerinden yemeyi seçtiklerimizin öykülerini anlatıyor. Bir akvaryumun önünde duran Kafka imgesinden, Berlin Hayvanat Bahçesi'nin sevilen kutup ayısı Knut'a, sınai çiftliklerde eziyet çeken tavuklardan İspanyol Gribi'ne uzanarak insanların hayvanlarla ve yedikleriyle olan ilişkisini kitabının sayfalarında anlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 20
Marc Bekoff, Düşünen Hayvanlar
Marc Bekoff, Düşünen Hayvanlar

Buzda kayan bufalolar, düş kuran fareler, mutlu tilkiler, kederli yunuslar, kendilerini bitkilerle tedavi eden şempanzeler, ölen arkadaşları için yas tutan filler... Hayvanların duygusal ve düşünsel dünyasında heyecan verici bir yolculuk. Prof. Marc Bekoff hayvanlar hakkında, kur yapmaktan dedikoduya, kendi kendini tedaviden beslenme alışkanlıklarına, düş görmekten egemenlik ve çiftleşme davranışlarına kadar uzanan büyüleyici öyküler anlatıyor. Ama bu kitap bir ilginç hayvan öyküleri antolojisi değil. Bekoff okurlarını hayvan zekâsı ve bilinci konusunda düşünmeye sevk ediyor ve hayvanlarla ilgili pek çok önemli konuya ışık tutuyor. Daha da önemlisi bütün hayvanlara karşı sevgi, saygı ve şefkat duygularının geçerli olduğu yeni bir alçak gönüllü yaşam anlayışı öneriyor. Marc Bekoff Colorado Üniversitesi'nde biyoloji profesörü ve Hayvan Davranış Derneği üyesidir. National Geographic televizyonunda yunuslarla ilgili bir programı vardır.

  • 5
  • 20
Peter Singer, Hayvan Özgürleşmesi
Peter Singer, Hayvan Özgürleşmesi

19. yüzyıldan bu yana tekrarlanan çok sayıda deneyde sayısız hayvanın ısıya tabi tutulduğunu ve bu deneyler sonucunda hayvanların sıcaktan fenalaşıp öldüğü dışında bir bilgiye ulaşılamadığını biliyor muydunuz? Dünyada her yıl milyonlarca hayvan, hiçbir somut fayda beklentisi olmadan, buna benzer deneylerde ısıtılıyor, donduruluyor, zehirleniyor aç bırakılıyor, parçalanıyor, depresyona sokuluyor, ruh hastası yapılıyor. Her yıl yaklaşık 50 milyar hayvan, eti için öldürülüyor. Bunların büyük bir kısmı "sınai hayvancılık" teknikleriyle yetiştiriliyor, hayatlarının her saniyesinde acı çekip bazen hiç güneş ışığı görmeden ya da toprağa ayak basmadan öldürülüyorlar. Dünyanın her yerinde milyonlarca vejetaryen bunun bir zorunluluk olduğu iddiasını giderek daha az ikna edici hale getiriyor. "Spor" amaçlı avcılıkta, kürk sanayinde, eğlence sektöründe ise hayvanlara acı çektirmek için herhangi bir gerekçe göstermeye bile gerek duyulmuyor. Sürekli ahlâk, adalet ve eşitlik gibi kavramlardan söz ediyor, ama sıra hayvanlara gelince birdenbire apayrı bir ahlâk anlayışına geçiyoruz. Bu anlayışın özeti şu: Güçlü olan haklıdır ve kendisini savunacak gücü olmayan bir varlığa canımızın istediği gibi davranabiliriz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN