Arama

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü: Peki Gazze'deki çocukların hakları?

Yayınlanma Tarihi: 22.11.2023 09:12 Güncelleme Tarihi: 22.11.2023 09:12

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü. Dünyada iki milyar sekiz yüz elli bin çocuk var. Ve bu çocukların her biri çok özel, teni, rengi, dili, dini, milleti, doğduğu coğrafya fark etmeksizin. Bizce öyle ama Çocuk Hakları sözleşmesini imzalayan ve bugünü çocuk hakları günü ilan eden BM için de geçerli mi?

Çok uzak bir tarihe değil, 45 günden beri tüm dünyanın gözü önünde katliama uğrayan Gazze'deki çocuklara bakalım bu soruyu cevaplamak için. 7 Ekimden bu yana Gazze'de 4 bini aşkın çocuk, İsrail tarafından katledildi.
Üstelik içlerinde doğum belgesi olmayıp ölüm belgesi olan bebekler var.
Her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor. Bu sayı son üç yılda dünya genelinde savaşlarda yaşamını yitiren çocuklardan daha fazla.
Masum bebekleri hayvan olarak nitelendirecek kadar sapkın ideolojiye sahip İsrail,elektriğin verilmediği hastanelerdeki güneş panellerini de bombaladığı için prematüre bebekler kuvözden çıkarılmak zorunda kaldı, 9'u öldü. Diğerleriyse yaşam mücadelesi veriyor.
Anneler babalar çocukları ölürse kimliği belli olsun diye vücutlarına isimlerini yazıyor.
Sağ kalanlarsa onarılmaz travmalarla hayata devam ediyorlar. Tek hayalleri var yaşamak. Üstelik bu isteklerini dünyaya haykırmak için bildiri hazırlamak zorunda kalıyorlar .
Şimdi sorumuzu biraz daha değiştirerek tekrar soralım BM'in imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi, sadece Batı'yı mı kapsıyor?
Çocukların bomba sesleriyle değil kuş sesleriyle uyandığı bir dünya dileğiyle.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Burcu Sandıkçı
Kurgu: Mert Akkuş
Kamera: Serkan Hervenik, Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Super Helper Sendromu nedir?

Super Helper Sendromu nedir?

Çevrenizdekilere "hayır!" diyemiyorsanız siz de Süper Yardımcı Sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz....

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN