Arama

Namı diğer Şarlo

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2023 10:14 Güncelleme Tarihi: 31.05.2023 14:24

Oluşturduğu Şarlo tiplemesi ile tanıdığımız yönetmen Charlie Chaplin, sinema dünyasının önemli isimlerinden biridir. Komik, içten halleri ile izleyenlerin kalbinde yer edinen Şarlo kimdir? Gelin anlatalım...

◾ Baston, melon şapka, büyük ayakkabılar ve bol pantolon desem? Tabii ki bu, sakar halleriyle tanıdığımız Charlie Chaplin yani namı diğer Şarlo...

◾ Oluşturduğu tipleme ile gönüllerde taht kuran isim, oyunculuğunun yanı sıra yönetmen, komedyen, yazar, film müziği bestecisi ve aynı zamanda kurgucudur.

◾ 16 Nisan 1889′da, Londra'da doğan Chaplin'in annesi tiyatrocuydu. Bu sayede henüz beş yaşındayken şarkı söyleyip dans etmeye başladı. Annesi ağır bir hastalığa yakalanan Chaplin, yaşamını bakımevi ve sokaklarda geçirdi. Yaşadığı zorlukları tiyatroya tutunarak atlatan isim, 1913′ te Amerika'ya gitti ve sinemaya başladı.

◾ Aldığı rollerin birinde ortaya çıkardığı doğaçlama tiplemesiyle dikkatleri üzerine topladı. Bu, bıyığı, bastonu ve sakar halleriyle tanıdığımız Şarlo'ydu.

◾ Sinema tarihinde belki de taklidi en çok yapılan tiplemelerden oldu. Öyle ki zamanında Charlie Chaplin'e en çok benzeyenler yarışması dahi düzenlendi. Hatta bu yarışmaya Chaplin'in kendisi de katıldı. Birinci olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Chaplin kendine benzeyenler arasında üçüncü oldu.

◾ Komik olduğu kadar hüzünlü, içten tavırları ile izleyenlerin kalbinde yer edinen Şarlo, 60'dan fazla filme imza attı. Güldürüyü toplumsal sorunlara dikkat çekme noktasında bir araç olarak kullanan ismin en bilinen filmleri, "Altına Hücum", "Modern Zamanlar", "Büyük Diktatör"dür.

◾ Hafızalarımızda yer edinen Chaplin, 25 Aralık 1977'de 88 yaşındayken uykusunda yaşamını yitirdi.

🔸🔸🔸

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Kirazın Tadı film analizi

Kirazın Tadı film analizi

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1997 yapımı filmi Kirazın Tadı, Tahran sokaklarında arabasıyla...

Dersu Uzala film analizi

Dersu Uzala film analizi

Japon sinemasının usta ismi Akira Kurosawa'nın 1975 yapımı filmi olan Dersu Uzala, doğa ve...

Baran film analizi

Baran film analizi

Mecid Mecidi'nin 2001 yapımı filmi Baran, ülkenin önemli sorunlarından Afgan mülteci meselesini...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN