Arama

18.06.2018

Donizetti'nin bestelediği Sultan Abdülmecid Marşı

İstanbul seyahatinin ardından Donizetti Paşa’nın bestelediği Sultan Abdülmecid Marşı’nın üzerine bir parafraz besteleyen Franz Liszt, bu parçayı Grande Paraphrase de la Marche de J. Donizetti Pour Sa Majeste Sultan Abdul Medjİd-Khan başlığıyla ertesi yıl Berlin’deki Schlesinger Yayınevi’ne bastırttı. Donizetti'nin bestelediği Sultan Abdülmecid Marşı'nı sizlerle buluşturuyoruz.

Franz Liszt, daha sonra bu eserini Bâbıâlî'ye ve Sultan'a takdim edilmek üzere İstanbul'daki Avusturya elçiliğine gönderdi ve bunun karşılığında bir nişanla taltif edilmeyi umduğunu da gayriresmi olarak elçiye bildirdi.

Devrin sadrazamı Mustafa Reşid Paşa da Liszt'in bu beklentisini olumlu bir şekilde karşıladı. Mustafa Reşid Paşa, Sultan Abdülmecid'e gönderdiği 2 Temmuz 1847 tarihli layihasında Padişah'ın da huzurunda çalan Franz Liszt'in dünyaca ünlü bir sanatçı olduğunu ve zaten kendisinin çeşitli devletlerce verilmiş birçok nişana sahip olduğunu hatırlatarak, Franz Liszt'in dördüncü derece bir iftihar nişanı ile onurlandırılmasının uygun olacağını yazıyordu.

Nitekim Sultan Abdülmecid de bu fikirdeydi ve Franz Liszt, Padişah tarafından dördüncü derece iftihar nişanı ve 12 bin 500 kuruş değerinde, üstü değerli taşlarla bezeli bir kutu ile taltif edildi.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN