Arama

Üsküp'te Ramazan Gelenekleri

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2023 13:16 Güncelleme Tarihi: 11.04.2023 13:18

Mübarek Ramazan ayı tüm İslam alemi tarafından büyük bir heyecan ile beklenir. Rahmet ve bereket mevsimi olan bu ay, Türk, Boşnak, Torbeş ve Pomak Müslümanlara ev sahipliği yapan Makedonya'da ayrı bir heves ile karşılanır. Peki, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Müslümanlar Ramazan'ı nasıl yaşıyor?

🔹 Türk, Boşnak, Torbeş ve Pomak Müslümanlara ev sahipliği yapan Makedonya, Ramazan'ı oldukça renkli idrak eder. Başta Üsküp olmak üzere Gostivar, Kalkandelen, İştip, Radoviş, Manastır, Resne, Ustrumca, Ohri ve Kırçova'daki Müslümanlar, Ramazan hazırlıklarına üç ayların gelişiyle başlar.

🔹 Şaban ayında, evler ve camiler temizlenir. Çarşı, pazara çıkılıp, Ramazanlıklar alınır. Ramazan ayı ile beraber camilerde, öğlen veya ikindi vakitlerinde mukabele okunur.

🔹 Halk, iftar vaktinin yaklaştığını, Üsküp Türk Çarşısı'nın sokaklarına yayılan pide kokusundan anlar. Akşam ezanıyla birlikte, sokaklar derin bir sükunete gömülür. Eskiden iftar ve sahur, Üsküp'ün Gazibaba semtinden top atılırdı. Ayrıca sahurda, davulcular gezerdi.

🔹 İftar sofralarının olmazsa olmazı paça çorbası, büryan, burek ve pitadır. Ayrıca samsa, iftar davetlerinin aranan yemeğidir. İftar sofralarının baş tatlısı ise kaymaçinadır.

🔹 Teravihten sonra, korzo adı verilen akşam yürüyüşlerine çıkılır. Üsküp'te korzonun adresi, Taş Köprü'den Tren İstasyonu'na uzanan Makedonya Bulvarı'dır.

Ramazanın ilk gecesi
Yandi pilav tenceresi
Çorbalar taşar, pide pişer
Küçük hanım şaşar

Başta Balkanlardaki kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslam aleminin Ramazan'ı mübarek olsun!

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN