Arama

Ramazan

Kadir Gecesi’nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Kadir Gecesi'nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Yüce Allah'ın bin aydan daha hayırlı olduğunu buyurduğu Kadir Gecesi, hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim'in nazil olmaya başladığı, mağfiret kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği mübarek bir gündür. İslam aleminin en kıymetli gecesinde mümin gönüllere huzur ve esenlik vadedilir. Her yıl Ramazan'ın 27. günü idrak edilen bu mukaddes gün hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: "Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın." Gelin, Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadislere daha yakından bakalım.

Kadir Alayları nedir? Osmanlı’nın ihtişamlı Ramazan geleneği…

Kadir Alayları nedir? Osmanlı’nın ihtişamlı Ramazan geleneği…

Ramazan, içerisinde bin aydan daha değerli olan Kadir Gecesi’ni barındırır. Bu geceyi, Kur’an okuyarak, namaz kılarak ihya ederiz. Aynı durum Osmanlı’da da geçerliydi. Kadir Gecesi’ne oldukça kıymet verilir, özel olarak ihya edilirdi. Bu geceye mahsus oldukça ihtişamlı bir de gelenek vardı: Kadir Alayları… “Eski Defterler”in yeni bölümünde Osmanlı'nın Ramazan geleneği ile karşınızdayız.

Ramazan mukabelesi Kur’an-ı Kerim hatmi 21. cüz

Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 21. cüz

Mukabele, mübarek Ramazan-ı Şerif boyunca gerçekleştirdiğimiz en önemli ibadetlerdendir. Resul-i Ekrem Efendimizin de Ramazan ayında Cebrail aleyhisselam ile mukabele ettikleri bilinir. Fikriyat.com olarak her gün bir cüzle siz değerli okurlarımıza ulaşmayı ve Kur'an-ı Kerim'in hatmini birlikte tamamlamayı istiyoruz. Bu minvalde derlediğimiz Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 21. cüzü sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in 21. cüzü, Ankebut Suresi’nin 46-69. ayetlerini, Rum Suresi, Lokman Suresi ve Secde Suresi’nin tamamını Ahzab Suresi’nin 1-30. ayetlerini ihtiva eder.

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

On bir ayın sultanı Ramazan'ı ihya ettiğimiz şu günlerde en çok gündeme gelen konulardan biri de oruç hakkındaki bilimsel gerçekler. Orucun sağlığa faydaları sık sık tartışılıyor; bilim insanları, oruç tutmanın insan vücudunda oluşturduğu etkilere dair araştırmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Müslümanlar olarak, orucun manevi olarak sağladığı katkıları ve beden sağlığımıza olumlu etkilerini biliyoruz. Peki, bilim insanları oruç hakkında neler söylüyor? Dünyada oruç hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hangi noktaya dikkat çekiyor?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN