Arama

Ramazan

Aç kalmak karakteri ve ahlakı nasıl etkiliyor?

Aç kalmak karakteri ve ahlakı nasıl etkiliyor?

Aile, eğitim ve din gibi birçok kavram, zeka gelişimimizi, karakterimizi ve ahlakımızı etkiliyor. Peki ya, beslenme şeklimizin bu unsurları etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? İslam tarihinin en önemli alimlerinden İbn Haldun'a göre aç kalmanın da çok yemenin de zeka, karakter ve ahlak üzerinde bir etkisi var. Hangi besinler, karakter ve ahlakı ne şekilde etkiliyor? Az yemek veya çok yemek kişiliğimizi nasıl şekillendiriyor? Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

Eski İstanbul'da teravih geleneği nasıldı?

Eski İstanbul'da teravih geleneği nasıldı?

Eski Ramazanlarda bilhassa İstanbul'da göze çarpan bazı hususiyetler vardı; teravih namazı, mahyalar, Hırka-i Saadet'i ziyaret, iftarlar gibi... Ramazan'ın manevi ağırlık merkezi ise teravihti. Peki, eski İstanbul'da teravih geleneği nasıldı? Ramazan'da yemek kültüründe ne gibi değişiklikler oldu? Sizler için iftariyelik geleneğinden, top atışı geleneğine kadar, yazarların kalemlerinden dökülen hatıraları derledik.

5 soruda iftar topu geleneği nasıl başladı?

5 soruda iftar topu geleneği nasıl başladı?

Osmanlı'da ilk iftar topu atışının 1821 yılında İstanbul, Anadoluhisarı'nda başladığını biliyor muydunuz? Peki, iftar topunun sadece iftar vakitlerinde değil sahurda da atıldığını? Sizler için Osmanlı'da iftar topu atış geleneğinin hikayesini derledik.

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde orucun bir kalkan olduğunu söylemiş ve "Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa 'Ben oruçluyum' desin…" buyurmuştu. Peki, Resul-i Ekrem Efendimizin "kıyamette bu nimetlerden sorguya çekileceksiniz" dediği şey neydi? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 kavram ve 1 kıssayı sizlerle buluşturuyoruz.

500 yıllık gelenek Ramazan pidesi nasıl yapılır? Ramazan pidesinin tarihi

500 yıllık gelenek Ramazan pidesi nasıl yapılır? Ramazan pidesinin tarihi

Osmanlı döneminde Ramazan aylarında iftarlarını geç açma pahasına bile olsa, özel pide yaptırmak isteyenlerin fırın önünde beklediklerini biliyor muydunuz? Ya da pide yaptırmaya giderken taze yumurta, çörek otu ve susamı da beraberinde götürdüklerini? 500 yıllık gelenek Ramazan pidesi nasıl yapılır? Ramazan pidesinin tarihi nedir? Ramazan pidesi yaparken nelere dikkat edilmeli? Ramazan pidesinin geç bayatlaması için neler yapılması gerekir? Sizler için Osmanlı mirası Ramazan pidesinin tarihi serüvenini derledik.

Osmanlı geleneği Zimem defteri nedir? Zimem defteri hakkında bilgi

Osmanlı geleneği Zimem defteri nedir? Zimem defteri hakkında bilgi

Osmanlı'da Ramazan ayında zenginler, hiç tanımadıkları insanların borçlarını öder; borcu olanın borcunu kimin ödediğini, borcu ödeyen de kimin borcunu ödediğini bilmezdi. Sizler için kültürüyle dünyada parmakla gösterilen Osmanlı medeniyetinin, en güzel dayanışma ve yardımlaşma örneklerinden biri olan Zimem defteri hakkındaki bilgileri derledik.

Mahya sanatı nasıl doğdu?

Mahya sanatı nasıl doğdu?

Geçmişten günümüze, Ramazan ayının gelişi daima şehirdeki birtakım değişikliklerle kendini göstermeye başlar. Tezgahları dolduran hurma ve iftariyelikler, fırınların önündeki pide kuyrukları ve pastane vitrinlerindeki güllaç tepsileri… Ramazan'a kavuştuğumuzu bize en çok hissettiren unsurlardan biri de minareleri ve gökyüzünü süsleyen mahya ışıklarıdır. Fikriyat olarak, Osmanlı'da bir hat levhası ile başlayan mahya ışıklarının asırlık yolculuğunu sizlerle buluşturuyoruz.

Edebiyatın dört yazarından eski Ramazan anıları

Edebiyatın dört yazarından eski Ramazan anıları

Sokağı edebiyata taşıyan yazar olarak anılan Hüseyin Rahmi'nin ilk orucunu dokuz yaşında tuttuğunu ve "Ömrümde hiç unutamayacağım günlerden biriydi." şeklinde hatıralarında anlattığını biliyor muydunuz? Peki Yahya Kemal'in Topkapı Sarayı'nı ziyaret ederken Yavuz Sultan Selim'in odasını "Fakirane bir han odasını andırıyor." şeklinde tarif ettiğini? Sizler için edebiyatın usta kalemlerinin hatıralarındaki eski Ramazanları derledik.

Eyüpsultan’da kabri bulunan sahabeler

Eyüpsultan’da kabri bulunan sahabeler

Bundan asırlar önce yaşamış, Peygamber Efendimizi bizzat görme şerefine nail olmuş ve birçok mücadeleyi onunla omuz omuza vermişlerdi sahabeler… Resul-i Ekrem'in hadisine mazhar olmak amacıyla İstanbul'un fethi için sefere çıkmış, üç kez kuşatılan İstanbul'da birçoğu şehit düşmüştü. Peki, ismini bu semtte metfun olan sahabe Ebu Eyyub el-Ensari'den alan Eyüpsultan'da hangi sahabelerin kabirleri bulunuyor?

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamberimiz Hz. Muhammed, bir hadisinde "Bir oruçluya iftar veren, o kişinin sevabı kadar sevap elde eder. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez" buyurmuş, iftar vermenin faziletine değinmişti. Peki, Yunus Emre'nin dizelerinde oruca nasıl değindiğini biliyor musunuz? Veya Müslüman oluşu Medine'nin İslamlaşması için dönüm noktası sayılan sahabe Sa'd bin Muaz'ın hayatını? Fikriyat olarak 1 sure, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN