Arama

Ramazan

Osmanlı mutfağında pişen en özel 20 yemek

Osmanlı mutfağında pişen en özel 20 yemek

Osmanlı mutfağında kimi yemekler var ki, tarih boyunca en özel sofraların baş tacı oldular. Orta Asya, Anadolu, Selçuklu ve devamında Osmanlı ile şekillenen kültür, mutfakların da bir parçası oldu ve Osmanlı mutfağı, dünyanın en büyük füzyon mutfağı haline geldi. Fikriyat olarak, Osmanlı mutfağında pişen en özel 20 yemeği sizler için derledik.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in bir hadisinde cennetteki Reyyan kapısı ile ilgili olarak "Oruç tutanlar o kapıdan çağrılacaklardır. Kim oruç tutanlardan ise o kapıdan Cennete girecektir. Kim de o kapıdan girerse ebedi olarak susuzluk çekmeyecektir" buyurduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Resulullah'ın hangi sahabe için "Anam babam sana feda olsun" dediğini? Fikriyat olarak 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Sahura kalkın. Çünkü sahurda bereket vardır" buyurmuştu. Peki, ilk müminlerden biri olan Mus'ab bin Umeyr'in ailesinin karşı çıkmasına rağmen nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da tüm zenginliğini geride bırakan Mus'ab'ın, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet olduğunu? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı mutfağında pişen en özel 10 yemek

Osmanlı mutfağında pişen en özel 10 yemek

Osmanlı mutfağında kimi yemekler var ki, tarih boyunca en özel sofraların baş tacı oldular. Orta Asya, Anadolu, Selçuklu ve devamında Osmanlı ile şekillenen kültür, mutfakların da bir parçası oldu ve Osmanlı mutfağı, dünyanın en büyük füzyon mutfağı haline geldi. Peki, Osmanlı mutfağında hangi yemekler var? Fikriyat olarak, Osmanlı mutfağında pişen en özel 10 yemeği sizler için derledik.

Gurbette Ramazan ayı nasıl yaşanırdı?

Gurbette Ramazan ayı nasıl yaşanırdı?

"Yemeklerimizi ihzara başladık. Hayatımızda birdenbire gelen bu tahavvül (değişim) hizmetçimiz Japon kadınını ve komşularımızı daha şaşırttı. Dinimizin kudsiyetini takdire bir vesile oldu." Osmanlı gazetecisi Hasan Fehmi bu satırlarda yüz yıl öncesindeki bir gurbet Ramazan'ını anlatıyor. Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan, her asırda en güzel şekilde yaşanır ama gurbette yaşanan Ramazan'ın tadında farklı bir his vardır. Sizler için Japonya ve Paris'te yaşanan gurbet Ramazan'ına dair hatıraları derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN