Arama

Ramazan

Asr-ı Saadette Ramazan

Asr-ı Saadet'te Ramazan

Asr-ı Saadet'te, on bir ayın sultanı ramazan emr olunduğundan beri heyecanla karşılanırdı. Hz. Peygamber, ramazan ayında Cebrail’le mukabele eder, ramazanın son on günü itikâfa girerdi. Geceleri de teravih/teheccüd kılmayı da tavsiye ederdi. Asr-ı Saadet’te imsak vakti için de iki kere ezan okunurdu.

Hüseyin Rahmi Beyin ilk oruç hatıratı

Hüseyin Rahmi Bey'in ilk oruç hatıratı

Türk edebiyatının en verimli kalemlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşamı kadınlarla dolu bir evde geçti. Anneanne, teyzeler, dadılardan oluşan bu yaşam biçiminde, nakış işlemeye, dantel örmeye, yemek yapmaya ve müziğe derin bir sevgi besledi. Hikâye ve romanın yanında çok çeşitli türlerde eserler veren Gürpınar, “İlk Orucum” isimli hikâyesinde, çocukluk günlerine geri dönüp ilk orucuyla ilgili anısını öykülendirdi.

Bursanın Ayasofyası Ulu Cami

Bursa'nın Ayasofya'sı Ulu Cami

Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yıllarında 20 kubbeli olarak Bursa'da yaptırılan ve Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Emeviye Camii'nden sonra "en yüksek mertebeli mabet" olarak bilinen 600 yıllık Ulu Cami, ihtişamıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor!

Osmanlıda sohbetlerin vazgeçilmez geleneği: Helva

Osmanlı'da sohbetlerin vazgeçilmez geleneği: Helva

Osmanlı şehir ve kasabalarında sosyal yaşantının merkezinde önemli bir yer edinen helva kültürü, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada varlığını sürdürdü. Ramazan gecelerinde olsun, sohbet anlarında olsun helva, İslamiyet’in ruhuyla birlikte harmanlanarak kültürel ve sosyolojik ritüellerle zenginleştirilerek ikramların vazgeçilmezlerinden biri haline geldi.

İftarın habercisi top atışı geleneği nasıl başladı?

İftarın habercisi top atışı geleneği nasıl başladı?

1800’lü yıllardan bu yana vazgeçemediğimiz geleneklerden biri olan Ramazan topu, Osmanlı arşivlerine göre ilk olarak 1821 yılında Anadoluhisarı'ndaki topun ateşlenmesiyle başladı ve sadece iftar vakitlerinde değil sahurda da top atışı yapılıyordu.

Ramazan ayının namazı: Teravih

Ramazan ayının namazı: Teravih

Teravih İslam kültüründe genel kabule göre “Ramazan ayına mahsus olmak üzere yatsı namazından sonra kılınan namaz” anlamını ifade eder.

Bir geleneksel Türk gölge oyunu

Bir geleneksel Türk gölge oyunu

Deriden kesilen ve tasvir adı verilen birtakım şekillerin, arkadan ışık yardımıyla beyaz bir perde üzerine yansıtılmasına dayanan bir gölge oyunudur. Birçok milletin kendine özgü gölge oyunları vardır. Türk milletinin gölge oyunu olan Karagöz, aslında birçok yeteneğe sahip bir sanatçının çoğunlukla tek başına gerçekleştirdiği sanatsal bir gösterimdir.

Osmanlıda Ramazan tenbihnâmeleri

Osmanlı'da Ramazan tenbihnâmeleri

Osmanlı döneminde Ramazan ayında sıkıntı yaşanmaması için önceden tedbirler alınır, özel bazı emirler ilân edilirdi. Yaşanabilecek bazı sorunlar aynı zamanda halife olan padişahın otoritesini zedeleyeceği için her şeye dikkat edilir, tenbihlere uymayanlara ağır cezalar verilirdi…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN