Arama

Ramazan

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Enderun usulü teravih namazı, Osmanlı döneminde sultanların saray içindeki eğitim mekanları olan Enderun mekteplerinde eda edilirdi. Zamanla İstanbul'un neredeyse tüm camilerinde kılınmaya başlandı. Osmanlı Sarayının kadim Ramazan geleneği, bu yıl Covid 19 nedeniyle camilerin ibadete kapalı olması nedeniyle gerçekleştirilemese de günümüze kadar kimi camilerde yaşatılan bir gelenekti. Peki, Enderun usulü teravih nedir? Enderun usulü teravih nasıl kılınır?

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan Ramazan-ı Şerif'i ihya ediyoruz.. "Nerede o eski Ramazanlar" diye iç geçirenler için bu mübarek aya dair anılarını kaleme alan 5 yazarı Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

Peygamberimiz Ramazan ayını nasıl geçirirdi?

Peygamberimiz Ramazan ayını nasıl geçirirdi?

On bir ayın sultanı olan Ramazan, müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. İnsanlara yol gösterici, doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Ramazan orucu, hicretten sonra Bedir Savaşı'ndan bir ay önce farz kılındığı için Müslümanlar ilk Ramazan'ını gazada geçirdi. Ramazan ayında oruç farz olunduğundan beri asr-ı saadette heyecanla karşılanırdı. Peygamberimiz bu ayda ibadetlerini artırırdı. Peygamberimiz Ramazan ayını nasıl geçirirdi?

Sahur ile ilgili ayet ve hadisler

Sahur ile ilgili ayet ve hadisler

Sahur, oruç tutmaya hazırlık olmak üzere fecrin doğmasından önce yani seher vaktinde yenilen yemeği ifade eder. Hadislerde sahura kalkmak ve bir yudum su ile bile olsa sahur yapmak tavsiye edilir ve sahura kalkanların Allah'ın rahmetine ve meleklerin duasına mazhar olacağı belirtilir. Peygamber Efendimiz, sahur yemeğini "mübarek bir gıda" olarak nitelendirmiştir. İşte seherde yenen bereketli gıda sahurla ilgili ayet ve hadisler...

Ramazan'ın vazgeçilmez sahur eğlencesi: Karagöz ve Hacivat

Ramazan'ın vazgeçilmez sahur eğlencesi: Karagöz ve Hacivat

Karagöz ve Hacivat, Ramazan'ın vazgeçilmez eğlencelerinden biriydi. Osmanlı'da özellikle de Ramazan ayı yaza denk geldiğinde geceleri sahura kadar değerlendirilirdi. Karagöz ustaları on bir ayın sultanında özel, Kadir Gecesi'ne kadar geçen 28 gün için 28 oyun hazırlardı. Bu gölge oyunu yüzlerce yıl insanların gönlünde yer etti. Peki, Karagöz ve Hacivat gerçekten yaşadı mı?

Osmanlı'nın Ramazan geleneği cerre çıkma nedir?

Osmanlı'nın Ramazan geleneği cerre çıkma nedir?

Osmanlı'nın Ramazan geleneklerinden biri de cerre çıkmaktı. Medrese talebeleri, üç aylarda dini hizmetlerde bulunmak için kasaba ve köylere gider, burada halkı irşad ederdi. Halk ve ilim ehli arasında gönül bağı oluşmasını sağlayan cer faaliyetleri sayesinde imparatorluğun en ücra köşesine kadar dini, ilmi gelişmeler götürülürdü. Peki, cerre nasıl çıkılırdı?

Mukabele geleneği nasıl başladı?

Mukabele geleneği nasıl başladı?

Sözcük anlamı itibarıyla "karşılıklı olmak" anlamına gelen mukabele, Peygamber Efendimizin önemli sünnetlerinden biriydi. Peygamberimizin Cebrail ile Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı okuması bir gelenek olarak günümüze kadar geldi. Hz. Peygamber'in sünneti olan mukabele, yüce kitabımızın eksiksiz olarak günümüze gelmesinin deliliydi. Peki, mukabele geleneği nasıl başladı? Hatim duası nasıl yapılır?

Ramazan sofranızı süsleyecek yöresel lezzetler

Ramazan sofranızı süsleyecek yöresel lezzetler

Türkiye'nin dört bir köşesinde Ramazan coşkusu yaşanırken, yöresel lezzetler ve birbirinden leziz yemekler iftar sofralarını süslüyor. On bir ayın sultanı Ramazan'da özenle hazırlanan yemekler iftar sofralarına, hünerli eller ise yemek ve tatlılara ayrı bir lezzet katıyor. Sizler için, Ramazan sofranızı süsleyecek 10 yöresel lezzeti derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN