Arama

Ramazan

İslam tarihinde Ramazan’da kazanılan zaferler

İslam tarihinde Ramazan’da kazanılan zaferler

Ramazan ayı, her ne kadar oruç ve bu ayda yapılan ibadetlerle özdeşleşen bir ay olsa da tarihte pek çok savaşın gerçekleştiği, birçok zaferin elde edildiği de bir aydır. Bu mübarek ayda, Müslümanlar açısından oldukça önemli olaylar meydana gelmiş; Bedir Savaşı, Mekke'nin fethi, Kadısiye Savaşı ve Aynicalut Savaşı gibi İslam tarihinin önemli dönüm noktaları olarak görülen muharebelerden Müslümanlar zaferle çıkmışlardır.

Kadir Alayları nedir? Osmanlı’nın ihtişamlı Ramazan geleneği…

Kadir Alayları nedir? Osmanlı’nın ihtişamlı Ramazan geleneği…

Ramazan, içerisinde bin aydan daha değerli olan Kadir Gecesi’ni barındırır. Bu geceyi, Kur’an okuyarak, namaz kılarak ihya ederiz. Aynı durum Osmanlı’da da geçerliydi. Kadir Gecesi’ne oldukça kıymet verilir, özel olarak ihya edilirdi. Bu geceye mahsus oldukça ihtişamlı bir de gelenek vardı: Kadir Alayları… “Eski Defterler”in yeni bölümünde Osmanlı'nın Ramazan geleneği ile karşınızdayız.

Kadir Gecesi’nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Kadir Gecesi'nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Yüce Allah'ın bin aydan daha hayırlı olduğunu buyurduğu Kadir Gecesi, hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim'in nazil olmaya başladığı, mağfiret kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği mübarek bir gündür. İslam aleminin en kıymetli gecesinde mümin gönüllere huzur ve esenlik vadedilir. Her yıl Ramazan'ın 27. günü idrak edilen bu mukaddes gün hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: "Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın." Gelin, Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadislere daha yakından bakalım.

Ramazan mukabelesi Kur’an-ı Kerim hatmi 26. cüz

Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 26. cüz

Peygamberimizin Ramazan-ı Şerif’te Cebrail aleyhisselam ile ifa ettikleri bir uygulama olan mukabele, biz Müslümanların da asırlar boyu gerçekleştirdiği bir ibadettir. Fikriyat.com olarak her gün bir cüzle siz değerli okurlarımıza ulaşmayı ve Kur'an-ı Kerim'in hatmini birlikte tamamlamayı istiyoruz. Bu minvalde derlediğimiz Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 26. cüzü sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in 26’ncı cüzü Câsiye suresinin 33- 37. ayetlerini, Ahkâf suresinin 1-35 ayetlerini, Muhammed suresinin 1-38 ayetlerini, Fetih suresinin 1-29 ayetlerini, Hucurât suresinin 1-18 ayetlerini, Kâf suresinin 1-45 ayetlerini ve Zâriyât suresinin 1-31. ayetlerini ihtiva eder.

Ramazan mukabelesi Kur’an-ı Kerim hatmi 25. cüz

Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 25. cüz

Peygamberimizin Ramazan-ı Şerif’te Cebrail aleyhisselam ile ifa ettikleri bir uygulama olan mukabele, biz Müslümanların da asırlar boyu gerçekleştirdiği bir ibadettir. Fikriyat.com olarak her gün bir cüzle siz değerli okurlarımıza ulaşmayı ve Kur'an-ı Kerim'in hatmini birlikte tamamlamayı istiyoruz. Bu minvalde derlediğimiz Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 25. cüzü sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in 25. cüzü, Fussilet suresinin 47. ayetinden sonuna kadar olan kısmı, Şûrâ suresi, Zuhruf suresi, Duhân suresi ve Câsiye suresinin 1-33. ayetlerini ihtiva eder.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN