Arama

Mehmet Emin Ay anlatıyor: "Kurban elinde olanı vermektir"

Yayınlanma Tarihi: 28.06.2023 12:49 Güncelleme Tarihi: 28.06.2023 14:17

Her sene bir rahmet soluğu olarak hayatımıza giren Kurban Bayramı, Müslümanların toplumsal bütünlüğünü sağlama açısından önemli bir vesiledir. Kurban Bayramı'nın değerini, faziletini ve hikmetini Ayasofya-i Kebir Camii Başimamı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Fikriyat okurları için anlattı.

🔹 Kurban kelime itibariyle yakınlaşmak, yaklaşmak anlamına gelse de aslında bir başka taraftan kurban elinde olanı vermektir.

🔹 Öylesine değerlidir ki bu davranış bir şehit tatlı canını, al kanını Allah (CC) için verdiği için şehit olur. Kurban da elimizde olanlardan Allah (CC) için vermenin manasıdır bir bakıma.

🔹 Her Kurban mevsiminde mümin Cenab-ı Hakk'ın kendisine lütfettiği malının bir bölümünden onun insanlık için kurbanlık kılınan hayvanlardan Allah'ın (CC) rızasına ermek maksadıyla, O'nun (CC) adıyla infakta bulunması, kurban vazifesinin yerine getirmesi ve insanlarla bunu paylaşmasıdır.

🔹 Kurban'ın bu güzelliği bazen bir müminin binlerce kilometre ötedeki kardeşinin evinde pişen yemeğin kokusuyla, yenilen o Kurban etiyle karşılığını bulur.

🔹 Dolayısıyla Kurban'a Allah (CC) için vermek, O'nun (CC) rızasına nail olmak için infakta bulunmak ve bu manada cömert davranma davranışı olarak da bakabiliriz.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN