Arama

  • Anasayfa
  • Sağlık
  • Parasetamol ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?

Parasetamol ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?

Korona virüsü salgınının ardından Parasetamol içeren ilaçlar ve ağrı kesiciler en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Peki, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılan ilaçların etken maddesi olan parasetamol nedir, neye iyi gelir?

Parasetamol ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?
Yayınlanma Tarihi: 24.3.2020 22:06:27 Güncelleme Tarihi: 24.03.2020 22:07

PARASETAMOL NEDİR?

Parasetamol maddesi, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı belirtilerinin tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü bir özelliği de vardır.

Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması amacıyla uzman doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların içerisinde yer alan parasetamol, gastrointestinal sistemde hızla emilen bir ilaç etken maddesidir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir.

İdrarla, parasetamol'ün % 1-3'ü değişmemiş olarak atılır. %80'i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLAR NEDEN KULLANILIR?

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Parasetamol içeren ilaçların yan etkileri arasında deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler bulunuyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN