Arama

  • Anasayfa
  • Sağlık
  • Parasetamol ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?

ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?

Parasetamol ne demek? Parasetamol etken maddesi nedir, neye iyi gelir?

Korona virüsü salgınının ardından içeren ilaçlar ve kesiciler en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Peki, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılan ilaçların etken maddesi olan parasetamol nedir, neye iyi gelir?

PARASETAMOL NEDİR?

Parasetamol maddesi, ve soğuk algınlığı belirtilerinin tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesidir. ve ateş düşürücü bir özelliği de vardır.

Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması amacıyla uzman doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların içerisinde yer alan , gastrointestinal sistemde hızla emilen bir ilaç etken maddesidir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir.

İdrarla, parasetamol'ün % 1-3'ü değişmemiş olarak atılır. %80'i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLAR NEDEN KULLANILIR?

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı , nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Parasetamol içeren ilaçların yan etkileri arasında deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler bulunuyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN