Arama

Korona günlerinde Turkuvaz Kitap'tan okunması gereken eserler

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Asya'dan Amerika'ya kadar tüm dünyayı kırmızı alarma geçiren virüs, ülkemizde 98 kişide görüldü. Salgını sınırlamanın ve kontrol altına almanın en etkili yolu "sosyal izolasyon" meselesine dikkat göstermekten geçiyor. Bu dönemi verimli atlatmanın yollarından biri ise kitaplar... Sizler için bilgi birikiminizi artırmaya yardımcı olacak, Turkuvaz Kitap'tan çıkan ve okunması gereken eserleri derledik.

  • 1
  • 26
Kalp - İskender Pala
Kalp - İskender Pala

Yazdığı kitaplarla "divan edebiyatını sevdiren yazar" olarak anılan İskender Pala, birbirinden güçlü eserleriyle okurlarını farklı alemlere taşıyor. Divan edebiyatının kendine has bahçesinde gezintiye çıkaran Pala, bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını hissettiriyor.

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor.

Kalbe dair ne varsa, İskender Pala'nın her zamanki yetkin kaleminden incelemek veya satın almak için tıklayın...

"Kalbinin feneriyle ilerleyen birisi asla yanlış yola gitmez, yanlış yere varmaz."

İskender Pala

  • 3
  • 26
Fesüphanallah! - Nasihatname 1, Alev Alatlı
Fesüphanallah! - Nasihatname 1, Alev Alatlı

Alet Alatlı, kültürel emperyalizme ve toplumların aydınlanma süreçlerine kadar birçok konuya değindiği eserleri "Fesüphanallah!" ve "Hafazanallah!" için şöyle der: "İsterim ki, elinizden geleni değil, yapılması gerekeni yapın, dünyaya bir de benim pencerelerimden bakın. İstemediklerinizi kapatın, yenilerini açın."

'Nasihatname' Alev Alatlı'nın eli henüz kalem tutarken, tecrübesini ve bildiklerini bizlere anlatma gayretidir. Alatlı'nın isteği; elinizden geleni değil, yapılması gerekeni yapmak, dünyaya bir de onun pencerelerinden bakmaktır. Avrupa tarihi ile birlikte ABD'nin doğuşu ve yükselişini çarpıcı örneklerle anlatan; Batı'yı anlama kılavuzu Fesüphanallah'ı buradan inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

"İşleyebileceğimiz en büyük günah, birbirimize kayıtsız kalmamızdır."

Alev Alatlı

  • 5
  • 26
Hafazanallah! - Nasihatname 2, Alev Alatlı
Hafazanallah! - Nasihatname 2, Alev Alatlı

Alev Alatlı, "Nasihatname" adını verdiği serisinde Batı medeniyetini Amerikan özelinde irdeler ve bir zihin detoksu yapar. Eserler, sadece ABD'yi ve Batı'yı irdelemekle kalmaz, yaşanan zulümlere de odaklanır; haksızlığa uğramış ötekilerin sesine, siyahiler ve Kızılderililerin uğradığı zulüme geniş yer verilir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN