Arama

Türkiye'de kaç defa OHAL ilan edildi?

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde pazartesi günü saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde ise saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem meydana geldi. Bu depremler ülke tarihinin yanı sıra dünyanın da en yıkıcı depremlerinden biri oldu. 13,5 milyon vatandaşın etkilendiği asrın felaketinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OHAL ilan etti. Peki, OHAL hangi durumlarda ilan edilir? Türkiye'de kaç defa OHAL ilan edildi?

Türkiye’de kaç defa OHAL ilan edildi?

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde pazartesi günü saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde ise saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem meydana geldi.

◾ Yaşanan bu felaket, ülke tarihinin yanı sıra dünyanın da en yıkıcı depremlerinden biridir.

Türkiye’de kaç defa OHAL ilan edildi?

Uzmanların dünyada örneği olmadığını belirttiği asrın felaketi; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere 13,5 milyon vatandaşın yaşadığı 10 kenti etkiledi. Yıkımın boyutu o kadar büyük ki bazı illerde nereyse sağlam tek bir bina kalmadı.

Depremin etkisini daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz: İsveç, Bulgaristan, Yunanistan, Avusturya gibi ülkelerin nüfusundan daha fazla kişi, Kahramanmaraş'taki depremden etkilendi.

◾ Üst üste yaşanan iki depremin ardından, 6 ve üzeri olmak üzere 1.117 artçı deprem meydana geldi.

Yüzyılın en büyük felaketi olan Pazarcık depreminin ardından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 4. seviyede alarm verildi.

Hafızamızdaki taze yaralar: Depremler

Türkiye’de kaç defa OHAL ilan edildi?

❗ Depremin ilk anından itibaren AFAD koordinasyonu ile hem halk hem de sivil yardım kuruluşları afet bölgesine yardım etti, 54 saatin üzerinde olduğumuz bu sürede yardım etmeye de devam ediyor.

◾ Deprem uzmanları yaşanan iki büyük depremin ardından Anadolu yarımadası, batı yönünde 3 metre kaydığını belirtti.

  • 5
  • 13
Deprem bölgesinde OHAL ilan edildi
Deprem bölgesinde OHAL ilan edildi

Coğrafyamızın en büyük felaketlerinin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ilde 3 ay sürecek OHAL ilan etti. Ayrıca, bu iller "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildi.

❗ Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Anayasa'nın 119. maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 3. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da 3 ay süreyle OHAL (olağanüstü hal) ilan edildi.

Deprem sonrasında psikolojik destek nasıl sağlanır?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN