Arama

Plasebo Etkisi nedir?

Plasebo her ne kadar tıbbi bir terim olarak bilinse de etki, "zihin gücümüzün bir tezahürü" olarak karşımıza çıkar. Bu tesir, vücudumuzun kontrolünü elinde tutmasının yanı sıra ruhumuzun derinliklerine de iner ve hayatımıza adeta yön verir. Hatta bazen öyle bir boyut kazanır ki "yapılmayan işleri yapmış, yapılan işleri yapmamış olarak" bize gösterir. Peki, tüm bunlar nasıl gerçekleşir? Plasebo etkisi kim tarafından keşfedilmiştir? İşte, plasebo etkisine dair bilinmesi gerekenler...

  • 1
  • 10
Plasebo etkisi nedir?
Plasebo etkisi nedir?

🔹 İnsan zihni adeta bir okyanustur, içinde mucizeler ve hazineler gizler. Zihin gücü ise vücudumuzun kontrolünün yanı sıra ruhumuzun derinliklerine de iner ve hayatımıza adeta yön verir.

🔹 Hatta bazen öyle bir boyut kazanır ki "yapılmayan işleri yapmış, yapılan işleri yapmamış olarak" bize gösterir. Beyin canlıdır ve işlevseldir, bunun en belirgin örneğini "Plasebo Etkisi"nde görmekteyiz

BAŞARILARINI SAHİPLENEMEYENLERİN SENDROMU:IMPOSTER

  • 2
  • 10
Plasebo etkisi ne demek?
Plasebo etkisi ne demek?

🔹 Plasebo, Latince kökenli olup "beğenmek" manasına gelen placeo, kökünden türemiştir. Plasebo ise "memnun etmek" anlamına gelir. Plasebo kelimesi 18. yüzyılda tıp alanında kullanılmaya başlanır ve ilk olarak 1811 yılında Hopper'ın Tıp Sözlüğü'nde "hastaya faydalı olmaktan çok memnun etmek için uygulanan tedavi" olarak tanımlanmıştır.

🔹 Plasebo etkisi, bir kişinin içinde herhangi bir farmakolojik tesiri bulunmayan sahte bir ilacın etkili olduğunu düşünerek iyileşmesine verilen bir isimdir. Yani plasebo, hastaya bir tedavi uygulanmadığı halde uygulandığını inanarak iyileşmesini içeren tıbbi bir terimdir.

Farmakolojik ne demek?

Farmakoloji, canlı organizmadaki ilaç etkilerini ve canlı organizmaya alınan ilaçların yapısını inceleyen bir bilim dalına verilen isimdir.

  • 3
  • 10
Plasebo Etkisi'ni kim buldu?
Plasebo Etkisi’ni kim buldu?

🔹 Plasebo etkisinin dünyada tanınmasını sağlayan olay, II. Dünya Savaşı'nda doktor olarak görev alan Henry Knowles Beecher'in morfin stoklarının bitmesiyle başlar.

🔹 Morfin olmadığı için hastalara tuzlu su veren doktor, askerlerin kendilerini toparladılarını ve sanki morfin yemiş gibi iyileşmeye başladıklarını görmesi üzerine "plasebo etkisi" ortaya çıkmış olur.

ÇOCUK İMPARATORLAR! KÜÇÜK İMPARATOR SENDROMU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

  • 4
  • 10
Plasebo Etkisi nasıl ortaya çıktı?
Plasebo Etkisi nasıl ortaya çıktı?

🔹 Beecher, savaşın bitmesiyle yaşadığı bu olayı derinlemesine araştırır ve daha detaylı bilgi sahibi olmak adına türlü deneyler yapar. Edindiği bilgiler ile "The Powerful Placebo" makalesini kaleme alan doktor; "Ben savaş sonrası 1955'li yıllarında da deney yaptım ve plasebonun başarı oranı %35.2" şeklinde açıklama yapar.

🔹 Henry K. Beecher, plasebo sayesinde dünya çapında bir ün kazanmıştır.

  • 5
  • 10
Henry Knowles Beecher
Henry Knowles Beecher

🔹 Henry K. Beecher, bu etkinin inancın gücünü geliştirdiğini ve insanlarda fizyolojik değişimlere neden olacağını aktarmıştır.

HENRY K. BEECHER KİMDİR?

🔹 Anestezi uzmanı olarak tanınan Henry Beecher, Harvard Tıp Okulu'nda öncü bir tıp etiği uzmanıdır ve plasebo etkisinin ilk araştırmacısı olarak adı tarihe geçer.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN