Arama

Online alışverişte dikkat edilmesi gereken altın kurallar

Koronavirüs nedeniyle toplum sağlığını korumak için evden çıkmamaya gayret gösteren insanlar, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere online alışverişe yöneldi. İnternetten bir tıkla market alışverişinizden giyime, teknolojiden kitaba aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Fakat giderek artan online alışveriş nedeniyle mağdur olunmaması için önerilere titizlikle uyulması gerekiyor. Peki, internetten güvenli alışveriş yapmak için uyulması gereken altın kurallar neler?

İnternetten bir tıkla market alışverişinizden giyime, teknolojiden kitaba aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. İnternetten alışveriş yapmak, zaman kazanılmasının yanında ürün ve fiyat karşılaştırılması yönüyle büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bu alışverişlerde karşılaşılabilecek sorunlara karşı tedbir alınması da bir ihtiyaçtır.

Koronavirüs nedeniyle toplum sağlığını korumak için evden çıkmamaya gayret gösteren insanlar, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere e-alışverişe yöneldi. Fakat giderek artan online alışveriş nedeniyle mağdur olunmaması için önerilere titizlikle uyulması gerekiyor. Peki, internetten güvenli alışveriş yapmak için uyulması gereken altın kurallar neler?

Koronavirüs tanısı nasıl konur?

  • 2
  • 15
GÜVENLİ GİRİŞ KATMANI SERTİFİKASINA DİKKAT EDİN
GÜVENLİ GİRİŞ KATMANI SERTİFİKASINA DİKKAT EDİN

Online alışverişte Güvenli Giriş Katmanı (SSL) sertifikasına dikkat edilmesi önemlidir. Sitenin adres çubuğunda kilit işaretinin çıkması gerekiyor. Ancak saldırganlar sahte kredi kartlarıyla SSL sertifikaları alabiliyor. SSL sertifikası güvenli alışveriş için tek başına bir kriter değil.

İnternet üzerinden gezebileceğin 10 müze

  • 3
  • 15
FARKLI SİTELERDEN FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPIN
FARKLI SİTELERDEN FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPIN

İnternetten alışveriş yaparken önce ne alınacağına karar verilmesi gerekiyor. Ardından birkaç siteden o ürünün fiyatı araştırabilir. Örneğin üç liraya alacağınız bir malı 1 liraya internette alamazsınız. Bu teknik olarak imkânsızdır. Fiyatta çok az altı ve üstü olabilir ama arada çok uçurum olmaması gereklidir. Vatandaşların fiyatı belirlemek için en önemli kurallardan bir tanesi budur. Bir kampanya veya anormal bir fiyat farklılığı varsa oradan kötü kokular geliyordur. Bunun için ürün ve fiyat karşılaştırmalı siteler çok önemli bir işlev görüyor. Bir ürünün diğer sitelerde kaça satıldığına buradan bakılmalıdır. İnsanların en öncelikli dikkat edeceği husus fiyatta tuzağa düşmemektir. Ürünü değerinde satın almaya çalışmak dolandırılma ihtimalini engellemek için gereklidir.

Sosyal izolasyon sürecinde yararlanabileceğiniz bilimsel ve kültürel içerikler

  • 4
  • 15
MERSİS NUMARASINI KONTROL EDİN
MERSİS NUMARASINI KONTROL EDİN

İnternet ve sosyal medya aracılığıyla ürünü satan firmaların gerçek ve kurumsal bir şirket olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Alışveriş siteleri için iletişim sayfalarında Ticaret Bakanlığının koyulmasını zorunlu tuttuğu bazı bilgiler vardır. Bunlardan biri elektronik posta adresinin beyan edilmesidir. Ayrıca Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarasını yazıyor olması gerekmektedir.

  • 5
  • 15
ARAMA ÇUBUĞUNDAKİ YEŞİL BARA DİKKAT EDİN
ARAMA ÇUBUĞUNDAKİ YEŞİL BARA DİKKAT EDİN

Sitenin adres çubuğunda yer alan Güvenli Giriş Katmanı (SSL) sertifikasındaki yeşil bara dikkat edin. Verilerin site üzerinde şifrelenmesinin ardından bankayla iletişim kurduğu SSL sertifikasının olduğu bölümde yeşil bir bar çıkmalıdır. Bu bar, alışveriş yaptığınız kurumun sertifikayı almak için uluslararası bir kuruluş tarafından akredite edilmiş ve denetlenmiş olduğunu gösterir. Bu da çok kolay alınan bir şey olmadığı için olan sitenin daha güvenilir olduğu anlamı çıkabilir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN