Arama

İnternet üzerinden gezebileceğin 10 müze

Koronavirüs salgını için tüm dünya alarm verilmiş durumda. Birçok ülke sınırlarını kapattı. Konserlerin, maçların iptal edildiği bu dönemde müzeler de kapatıldı. Teknolojinin gelişmesiyle kültürel mirasların saklandığı müzeler, çevrimiçi olarak gezilebilir hale geldi. İşte evinizde Londra'dan İstanbul'a, Amerika'dan İspanya'ya kadar gezebileceğiniz müzeler…

  • 1
  • 13
Louvre Müzesi - Fransa
Louvre Müzesi - Fransa

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre aynı zamanda Paris'in önemli simgelerinden biri. Müze, Fransız İhtilali'nden sonra 1793 yılında açıldı. Bu müze gerçekte bir Orta Çağ kalesidir. İçerisinde yüzlerce sayıda klasik ve modern sanatla ilgili eserlere ev sahipliği yapmasından dolayı diğer müzelerden büyük bir farkla ayrılır.

Louvre en popüler müzeler biridir. Popülerliğinin sebebi, 35 bin paha biçilemez eser ve antika koleksiyonlara ev sahibi olmasıdır. Müze, 1989 yılında binaya dahil edilen ana girişteki piramit nedeniyle oldukça ünlüdür.

Leonardo da Vinci'nin, dünyanın en popüler eserlerinden biri olan Mona Lisa adlı eseri burada sergilenmektedir. Mona Lisa 1911 yılında müzeden çalındığında, milyonlarca kişi boş duvarı görmek için müzeye geldi.

Ünlü ressam, Eugene Delacroix tarafından yapılan, ''Halka Yol Gösteren Özgürlük'' adlı eser bu müzede sergilenmektedir. Eser, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan müzede günümüzde 35.000'e yakın eser ve 380.000'den fazla obje vardır. Aynı zamanda 2012 yılı verilerine göre yıllık ziyaretçi sayısı 9.7 milyon kişiyi bulmaktadır.

Buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

  • 3
  • 13
British Museum - İngiltere
British Museum - İngiltere

Yedi milyondan fazla eserin bulunduğu British Museum, dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Günümüzde yaklaşık olarak 7 milyon nesneyi himayesinde bulunduran British Müzesinin halka açılış tarih 15 Ocak 1759 olarak kayıtlarda yer almaktadır.

İngiltere'nin Londra şehrinde bulunan ve dünyanın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan British Museum'da Partheon Heykelleri, Lion Hunt Rölyefleri ve Rosetta Taşı gibi önemli eserleri görebilirsiniz.

Buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

  • 4
  • 13
Smithsonian National Museum of Natural History - Amerika
Smithsonian National Museum of Natural History - Amerika

1910'dan beri faaliyet gösteren bu müze, dünyanın en çok ziyaret edilen doğal tarih müzesidir. Smithsonian Enstitüsü tarafından yönetilen müze, bitkiler, hayvanlar ve doğa ile ilgili her şeyi içerir. 126 milyon parçalık koleksiyonunun en göze çarpan kısımları, T-Rex'in bir iskeleti de dahil olmak üzere tüm meteorları ve fosilleridir.

Buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

  • 5
  • 13
Dali Müzesi - İspanya
Dali Müzesi - İspanya

Dali Tiyatrosu ve Müzesi, İspanya'nın Katalonya bölgesine bağlı Figueres kentinde bulunan bir sanat müzesidir. Burada gömülü bulunan İspanyol ressam Salvador Dali'ye adanmış olan yapı, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasında yer almaktadır.

Müzede, sanatçını sadece resimleri değil, kolaj, heykel ve mekanik eserleri de yer alıyor. Dali, ölümün ardından tek aşkı olan Gala ile buluşacakları cenneti tavana resmetti.

Buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN