Arama

Kovid-19 kapsamında okullarda alınacak önlemler

Uzun bir süre sonra okullarına dönecek olmanın sevincini yaşayan öğrenciler, normalleşme adımları kapsamında belirlenen yeni kurallara da uyum sağlayacak. Bu kurallar milyonlarca öğrencinin yanı sıra öğretmenler, çalışanlar ve aileleri de ilgilendiriyor. Peki, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan "Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde detaylı olarak açıklanan kurallar neler? 31 Ağustos'ta açılacak olan okullarda alınacak önlemleri derledik.

  • 1
  • 25
Sosyal mesafe en az 1 metre olacak
Sosyal mesafe en az 1 metre olacak

Önlemler kapsamında, sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

Evde el dezenfektanı nasıl yapılır?

  • 2
  • 25
Bilgilendirme afişleri asılacak
Bilgilendirme afişleri asılacak

Okul binasının girişleri ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak.

Öğrencilerin günlük grup etkinliklerinde hep aynı grup ile etkinliğin yapılması sağlanacak. Sanat, müzik, beden eğitimi gibi derslerde grupların birbirine karışması önlenecek. Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla ders araları, teneffüsler sınıflar sıraya konularak düzenlenecek.

  • 3
  • 25
Okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak
Okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak

Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak. Kovid-19'dan sorumlu bir okul yöneticisi görevlendirilecek. Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak.

Öğrenciler gün boyu aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmaması sağlanacak. Değişiklik zorunlu ise sınıfların her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacak.

Verimli ders çalışma programı nasıl hazırlanır?

  • 4
  • 25
Temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği bulundurulacak
Temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği bulundurulacak

Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek.

Okul güvenlik görevlileri de yüz yüze temas olasılığını azaltmak için camlı kabinlerde bulunacak, kişisel koruyucu ekipmanları kullanacak.

  • 5
  • 25
4 metrekareye bir kişi düşecek
4 metrekareye bir kişi düşecek

Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek. Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

Eski Yunan'dan İslam'a çocuk eğitimi

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN