Arama

Koronavirüs hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Koronavirüsün Aralık ayında Çin'in Wuhan bölgesinde çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Birçok ülkede alarm verilmesine ve karantinaya alınmasına sebep olan koronavirüs, ölümcül olma özelliğiyle insanları tedirgin ediyor. Bu durum virüs hakkında birçok doğru ve yanlış bilginin de salgın kadar hızlı yayılmasına neden oldu. Peki, Çin virüsü olarak da bilinen Koranavirüs nedir, belirtileri neledir? Corona virüsünden nasıl korunulur? Koronavirüse karşı hangi besinler etkili? İşte Koronavirüs hakkında doğru bilinen yanlışlar...

  • 1
  • 10
KORONAVİRÜS ORTAYA ÇIKAN EN TEHLİKELİ VİRÜS!
KORONAVİRÜS ORTAYA ÇIKAN EN TEHLİKELİ VİRÜS!

Son günlerde gündemde olan bu virüs, yeni değildir. Koronavirüs, 2003 SARS ve 2012'de önce Ürdün sonra Suudi Arabistan'da görülen MERS olaylarından sorumlu olan virüstür. Koronavirüs tehlikeli bir virüstür fakat en tehlikeli hastalıktır dememiz yanlış olur.

Uzmanlar virüsün herkes için ölümcül olmadığını gerekli tedbirlerle virüsten korunmanın ise önem taşıdığını belirtiyor. İşte, riskli yaşlar:

80 yaş ve üstü: yüzde 14.8

70-79 yaş: yüzde 8

60-69 yaş: yüzde 3.6

50-59 yaş: yüzde 1.3

40-49 yaş: yüzde 0.4

30-39 yaş: yüzde 0.2

20-29 yaş: yüzde 0.2

10-19 yaş: yüzde 0.2

0-9 yaş: 0

  • 2
  • 10
ÇİN'DEN GELEN MALZEMELERİ KULLANMAMALIYIZ!
ÇİN’DEN GELEN MALZEMELERİ KULLANMAMALIYIZ!

Uzun süre yolda kalmış kuru ürünlerde koronavirüsün taşınması mümkün değildir. Çünkü virüs kişiden kişiye yakın temas halinde bulaşmaktadır. Virüs kuru bir ortamda yaklaşık olarak 4 ile 5 saat civarında yaşayabilir. Virüsün bir solunum ve kan hücresi içerisinde yaşaması gerekir ki ancak o zaman canlı kalabilirler.

  • 3
  • 10
MASKEYİ BİRKAÇ DEFA KULLANSAM BİR ŞEY OLMAZ!
MASKEYİ BİRKAÇ DEFA KULLANSAM BİR ŞEY OLMAZ!

Maskeler genellikle tek kullanımlıktır. Hastalıktan korunmak için etkili bir yol değildir. Maskeyi aslında enfekte kişiler virüsü yaymamak için kullanmalıdır. Maske kullanımı özellikle sağlık çalışanları için çok önemlidir ve onların kullanması önerilmektedir.

* Bir maske 2 kez kullanılmamalıdır. Bu noktada önemli olan maskenin hangi sertifikalara sahip olduğudur.

  • 4
  • 10
HAYVANLARDAN UZAK DURMALIYIZ!
HAYVANLARDAN UZAK DURMALIYIZ!

Birden fazla küresel sağlık örgütü, evcil hayvanların koronavirüsü yayabileceğine dair henüz kanıt bulunmadığını belirten birçok raporlar yayımladı. Koronavirüsün yarasa ve karıncayiyen üzerinden bulaşıldığı düşünülmektedir. Virüs ilk etapta hayvanlardan bulaşmış olsa bile, özellikle evcil hayvanlar için şu anda böyle bir durum söz konusu değildir. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü "Bu nedenle, ev arkadaşınız olan hayvanlarınızı tehlikeye atacak önlemler almanıza gerek yok" dedi.

Virüsünün yayılmasına ne sebep oldu?

  • 5
  • 10
ŞU BESİNLER KORONAVİRÜSTEN KORUYOR!
ŞU BESİNLER KORONAVİRÜSTEN KORUYOR!

Herhangi bir besinin koronavirüsten tamamen koruması ya da tedavi mümkün değildir. Uzmanlara göre koronavirüse karşı korunmanın en temel yolu bağışıklığı güçlendirmek ve hijyenden geçiyor. Bireyler tek bir beslenme yerine, sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalıdırlar.

Tek bir besinin koronavirüs üzerinde iyileştirici etkisinin olmadığının altını çizmekte fayda vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN