Arama

Evde yapılabilecek doğa dostu temizlik ürünleri

Temizlik konusu, özellikle de corona virüsün yayılmaya başladığı şu günlerde her birimiz için hayati öneme sahip. Yüzeylerde bulunan ve temas yoluyla insanlara bulaşan Covid 19 virüsü, her birimizi temizlik konusunda daha hassas hale getirdi. Bu dönemde kimyasal madde içeren temizlik maddelerini yoğun olarak kullanıyor ve dezenfekte etme konusunu biraz abartıyoruz. Peki fazla kimyasal kullanmadan evde hijyen sağlamak mümkün mü? Bu sorudan yola çıkarak evde yapılabilecek doğa dostu temizlik ürünlerini derledik.

  • 1
  • 15
DOĞAL SABUN NASIL YAPILIR?
DOĞAL SABUN NASIL YAPILIR?

Temizlik denilince ilk olarak günlük yaşamımızın vazgeçilmez temizlik malzemelerinden biri olan sabun aklımıza gelir. Sabun yapmanın en kolay yöntemlerinden biri iki malzemeli sabun yapımıdır. Gliserin kullanmak istemeyenler için ise zeytinyağlı sabun tarifi daha uygun bir seçenek.

İki malzemeli sabun yapımı: Temizlik ürünleri satan mağazalardan ya da internet üzerinden hammadde satan güvenilir yerlerden alabileceğiniz şeffaf gliserin bar ile 5-6 damla zeytinyağı, sabun yapımı için gerekli olan iki malzemedir. Bunun yanında lavanta yağı, limon yağı ya da defne yağı gibi kokusunu sevdiğiniz bir başka yağdan da 5-6 damla ilave ederek farklı kokularda sabun elde edebilirsiniz.

Gliserin bar bir cam kaseye konulur ve içinde su kaynatılan bir tencerenin üzerine bu cam kase yerleştirilir. Benmari usulü eritilen gliserin barın içine yağlar eklenir ve bir tahta kaşıkla iyice karıştırılır. Karışım kalıplara dökülür ve 1-2 gün kalıp içinde kurutulur. Ardından kalıptan çıkarılan sabun, 1 ay kadar tamamen kuruyana kadar bekletilir.

Küllü-zeytinyağlı sabun yapımı: Zeytinyağlı sabun yapmak için beyaz kül olarak da isimlendirilen odun külü, 30-40 ml su, 120 ml zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu gerekir.

Bir tencerede odun külü ve su ısıtılır. Karışımı kaynamadan önce ocaktan alınır. Soğumaya bırakılır. Bir başka tencerede zeytinyağı 40°C'ye gelinceye kadar ısıtılır. Zeytinyağı ılımaya başladığında üzerine küllü su eklenir. Karışım kısık ateşte, tahta kaşıkla karıştırılarak ısıtmaya başlanır. Bu esnada üzerine kaya tuzunu ilave edilir. Karışım muhallebi kıvamına geldiğinde sıvı haldeki sabun kalıplara aktarılır. Kıpırdatmadan 1-2 gün beklettiğiniz sabun katılaşmaya başlar. Kalıplardan çıkarılan sabunun tamamen kuruması için 1-2 ay kadar kuru ve temiz bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

HANGİ YÜZEY, NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?

  • 4
  • 15
ÇAMAŞIR MAKİNESİ DETERJANI NASIL YAPILIR?
ÇAMAŞIR MAKİNESİ DETERJANI NASIL YAPILIR?

Her gün kullandığımız eşyaları çamaşır makinesinde yıkıyoruz ancak tenimizle direkt temas eden bu eşyalarda yoğun kimyasal kullanmak pek çok alerjik reaksiyona sebep oluyor. Çamaşır makinesi deterjanınızı evde yapabileceğiniz iki yöntemi sizlerle buluşturuyoruz:

1. Yöntem: 1 litre suyu kaynatılarak içine 1 su bardağı zeytinyağlı sabun tozu, 1 su bardağı çamaşır sodası ve yarım su bardağı boraks eklenir. Hazırlanan bu karışımdan bir yıkama için bir kahve fincanı kullanılabilir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN