Arama

Ayet ve hadislerde tavsiye edilen 10 şifalı besin

Peygamber Efendimiz, "İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kafidir. Mutlaka yemesi gerekirse, midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır." buyurarak, İslam'da sağlığın muhafazası için her türlü tehlikelerden uzak durulması emrini vermiştir. Sizin için sağlıklı bir hayat sürme adına ayet ve hadislerde geçen yiyecekleri derledik.

  • 1
  • 10
ÇÖREK OTU
ÇÖREK OTU

Sağlımızı korumak, sıhhatli olmak sahip olduğumuz en büyük nimetlerdendir. Yeme ve içme hususunda dinimizin koyduğu prensibin başında az yemek gelir. Kur'an'-ı Kerim ve hadisler de bu anlamda sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmemizi için önemli bir yol göstericidir. Çünkü dünyada ahireti kazanmanın önemli etkenlerinden biri de sıhhatle mümkündür.

"Sizlerden her kim vücutça sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa, sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur (Tirmizi zühd Hadis 2346)."

Çörek otu, özellikle soğuktan ileri gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Pek çok hastalık için şifa kaynağı olarak gösterilir. Düğün çiçeğigiller ailesinden otsu bir bitkidir. Bunun susam büyüklüğündeki siyah tohumları bu adla anılır. Börek ve pasta üstlerine çeşni için konur. Bu tohumların yağı da çıkarılır.

"Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."
[Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071)]

  • 2
  • 10
İNCİR
İNCİR

İncir içerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde vücuda enerji verir. Bunun yanı sıra; sodyum, potasyum ve magnzeyum açısından çok zengindir. İncir, besleyici gıda olup hazmı kolaydır. Meyvelerin çoğundan daha gıdalıdır. Cenab-ı Hakk: "İncire, zeytine, Tûr-i Sinâ'ya ve şu emin beldeye (Mekke'ye) yemin ederim ki gerçekten biz insanı en güzel şekilde yarattık." buyurmuştur. (Tîn 1-4)

Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulamamızdan Tîn Suresini okumak ve dinlemek için tıklayın

  • 3
  • 10
ZEYTİN
ZEYTİN

Zeytin kelimesi Kur'an-ı Kerim'de 6 yerde geçmektedir. Cenab-ı Hak: "Yemin olsun incire ve zeytine; Sînâ dağına; Ve şu güvenli şehre! Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır." buyurmaktadır (Tîn 1-4).

Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulamamızdan Tîn Suresini okumak ve dinlemek için tıklayın

Başka bir ayette Allah-u Teâlâ: "O su sayesinde sizin için, çok sayıda meyvelerin bulunduğu, yiyip beslendiğiniz hurma bahçeleri, üzüm bağları; kezâ Sînâ dağında yetişen, hem yağ hem de yiyenlerin ekmeğine katık veren bir ağaç (zeytin ağacı) meydana getiririz." (Mü'minun 20) buyurmaktadır.

Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulamamızdan Mü'minun Suresini okumak ve dinlemek için tıklayın

  • 4
  • 10
KEKİK
KEKİK

Çiçekleri, tomurcukları ve sapı baharat olarak kullanılır. Bazı türlerinin çiçekli ve yapraklı dallarından damıtma usulüyle kekik yağı elde edilir. Yapraklı dalları çay olarak da içilir. Güzel ve hoş kokusu vardır. Peygamberimiz bir hadislerinde: "Evlerinizi- zaman zaman- akgünlük, yavşan, kekik ve gelin çiçeği gibi güzel kokulu otlarla tütsülendiriniz." buyurmuştur (Râmuz s.243).

KUR'AN'DA ADI GEÇEN MUCİZEVİ BESİNLER

  • 5
  • 10
SİRKE
SİRKE

Sirke; hurma, şeker, bal, incir ve üzüm gibi meyvelerin şırasının çıkarılıp ekşitilmesiyle elde edilir. Sirke, gıda maddesi olarak kullanıldığı gibi, temizlikte ve hekimlikte de kullanılmıştır. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadislerinde: "Sirke ne güzel bir katıktır. Allah'ım! Sirkeyi bereketlendir. Zira sirke benden önceki peygamberlerin de katığı idi. İçinde sirke bulunan ev, katık sıkıntısı çekmez." buyurmuştur (İ. Mâce et'ime Hadis 3318) .

Doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olarak sirke, yüzeylerdeki virüsleri öldürmeye yönelik etken maddeleri barındırır. Temizlik yaparken suya bir miktar sirke ekleyebilirsiniz. Elma sirkesi evlerde temizleyici olarak kullanılan doğal bir dezenfektandır. Elma sirkesi ve beyaz sirke içindeki asit sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca, içeriğinde kimyasal ürün barındırmaması bakımından da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

SİRKE MİKROPLARI ÖLDÜRÜR MÜ?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN