Arama

Usta marangoz Abdülhamid

Devletin içeriden ve dışarıdan çok büyük bir baskı altında olduğu yıllarda Abdülhamid, geleceği planlıyor, Osmanlı'yı şahlandıracak projeler üzerinde düşünüyordu. Çok yönlü ve sıra dışı bir padişahtı. Şehzadeliği döneminde başladığı marangozluğa padişahlığı süresince devam etti.

Usta marangoz Abdülhamid

Hamamın dinleme amaçlı yapılan bölümü.

Usta marangoz Abdülhamid

Hamamın bulunduğu koridordan devam ettiğimiz vakit Küçük Mabeyn Köşkü karşımıza çıkıyor. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1901 yılında çalışma ve dinlenme köşkü olarak inşa ettirildi. Sultan, bazı resmi görüşmelerini de burada gerçekleştirmiş, mekan sonraki padişahlar tarafından da bu amaçla kullanılmıştır.

Sultan II. Abdülhamid'e tahttan indirildiği haberi bu köşkte verildi. Sultan Vahidettin de Dolmabahçe Sarayı'ndaki ikametinden sonra Yıldız Sarayı'na yerleşerek mütareke döneminde görüşmelerini burada gerçekleştirdi.

Usta marangoz Abdülhamid

Mustafa Kemal Atatürk 15 Mayıs 1919 tarihinde 3. Ordu Müfettişi sıfatıyla Samsun'a gitmeden önce Sultan Vahidettin ile son kez bu odada görüştü.

Usta marangoz Abdülhamid

Sultan II. Abdülhamid'in genellikle Cuma selamlığına çıktığında kullandığı bu "Landon" tipi araba Müze'ye girildiği zaman karşınıza çıkan büyük hol'de bulunuyor. Bir çok özel eşyanın sergilendiği bu alanda bulunan araba, Paris'te 2 adet yaptırılarak saraya getirilmiştir.

Usta marangoz Abdülhamid

Dünya değişiyordu sadece Osmanlı'da değil; dünyanın birçok ülkesinde büyük değişimler yaşanıyordu. Bu değişimlere ayak uydurarak güçlü bir devlet olmaya devam edebilirdi Osmanlı. İşte Abdülhamid bu dönüşümü tamamlamak istemişti. 33 yıl boyunca Osmanlı'yı ileri götürecek projeler üzerinde çalıştı. O, 33 yıl bu açıdan Osmanlı'nın en parlak dönemlerinden biriydi.

Araba ile aynı alanda sergilenen Sultan'ın giydiği bir çok elbiseden birisi.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN