Arama

Tarihin eşsiz güzelliklerini barındıran ahşap camiler

Ahşap camilerin dünyada ilk örneklerini Türklerin verdiğini biliyor muydunuz? İslam mimarisinin en zengin örnekleri arasında yer alan ahşap camiler, üstün işçilik ve zengin süslemelerinin yanında kusursuz mimarileriyle hayran bırakıyor. Sizler için asırlardır ayakta olan ahşap camileri derledik.

  • 1
  • 19
GÖĞCELİ CAMİ
GÖĞCELİ CAMİ

Ülkemizin en eski çivisiz camisi olan Göğceli Camii, 1206'da inşa edildi. Cami, ahşaptan yığma tekniğinde, köşelerde kurtboğazı geçmelerle, duvar boyunca tek parça olarak uzatılan, ahşap perdelerle inşa edildi.

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Göğceli Camii, 300 kişinin aynı anda namaz kılabileceği genişlikte. 8 asırdır ayakta olan caminin Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra bölgeye gönderilen erenler tarafından yapıldığı rivayet edilir.

İSLAM TARİHİNİN EN ESKİ 20 CAMİSİ

Yapılırken hiç çivi kullanılmayan cami, ağaçlar balta ile yontularak düzeltilip tamamlandı.

Ahşap cami, taşınabilir özelliktedir. Tabanı büyük taşlar üzerine yerleştirilmiş cami, kütükler yardımıyla yerden 60-70 cm yükseltilmişti. Alttaki derinlik yapının hava almasını, nemi ve çürümeyi önlemek için açılmıştır.

İSTANBUL'DAKİ CAMİLERİN İLGİNÇ HİKAYELERİ

  • 3
  • 19
MAHMUT BEY CAMİ
MAHMUT BEY CAMİ

Anadolu'daki beylikler döneminden yadigâr olan Mahmut Bey Cami, Kastamonu'nun Daday ilçesine bağlı Kasaba köyünde bulunur. Candaroğlu beylerinden Emir Mahmut Bey tarafından yaptırılan yapı, her biri 8 metre olan 4 ahşap sütun üzerine oturtularak bindirme tekniğiyle inşa edildi.

Diğer çivisiz camilerden farklı olarak dışı taş kaplama, iç kısmı ise tamamen ahşaptır.

Mahmut Bey Cami, 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Caminin göz alıcı ve en önemli öğelerinden biri de Ankaralı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılan kapısıdır.

MİMARİ, TARİHİ VE ESTETİK AÇIDAN EN İHTİŞAMLI CAMİLER

Türkiye'de çok az örneği bulunan bu kapının orijinali, güvenlik nedeniyle Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağında bulunur. Orijinali yerine Kastamonu'nun en eski ahşap oymacılık ustalarından Hikmet Değirmencioğlu tarafından yapılan benzeri yerleştirildi.

Cami içindeki tüm ahşap yüzeyler kökboyasıyla kalem işi süslendi. Tüm bu süslemeler hala orijinal haliyle durmaktadır.

Mahmut Bey Cami hiç metal çivi ve herhangi bir aksam kullanılmamasıyla Türkiye'deki ender örneklerden biridir.

SULTAN ABDÜLHAMİD'İN DESTEĞİ İLE İNŞA EDİLEN CAMİ

  • 5
  • 19
BEKDEMİR CAMİ
BEKDEMİR CAMİ

1596 yılında Lâdikli Hacı Abdurrahman tarafından yaptırılan Bekdemir Cami, Samsun'un Kavak ilçesinde bulunur. Çok sayıda çivisiz ahşap camiyi barındıran Samsun'daki önemli eserlerden biri olan bu yapı, mihrabındaki bal petekleriyle bilinir.

Ahşaptan yığma tekniğinde inşa edilmiş olup, revaklar dahil olmak üzere içten düz tavan, dıştan kırma çatıyla örtülüdür.

İÇİNDE CAMİ OLAN 5 ÜNİVERSİTE

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN