Arama

Sahabelere ev sahipliği yapan Yeraltı Camii hakkında 10 bilgi

Sultanahmet, Ayasofya, Nuruosmaniye gibi görkemli kubbeleri ve minareleriyle boğazı süsleyen camiler, İstanbul'un siluetini oluşturur. Fakat içlerinden bir tanesi var ki oldukça sade görünümüne rağmen inci gibi içerisinde hazine barındırır. Yeraltı Camii, 2 sahabe ve bir tabiine ev sahipliği yapıyor. Bizans döneminde zindan olarak kullanılan cami, İstanbul'un en çok ziyaret edilen mekanlarından birisidir. Sizler için, içerisinde sahabeleri barındıran Yeraltı Camii hakkında 10 bilgiyi derledik.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

🔸 Sultanahmet, Ayasofya, Nuruosmaniye gibi görkemli kubbeleri ile boğazı süsleyen camiler, İstanbul'un siluetini oluşturur. Fakat içlerinden bir tanesi var ki oldukça sade görünümüne rağmen, içerisinde inci gibi hazine barındırır.

🔸 Yeraltı Camii, kubbesiz, basık tavanlı, bol ve kalın sütunludur. Burasının önemi, mimarisinden değil, içerisinde barındırdığı sahabelerden ileri gelir.

Dünyanın en güzel cami minareleri

Yeraltı Camii, bir diğer ismiyle Kurşunlumahzen Camii, Bizans döneminden kalan mahzenlerden biridir.

🔸 Galata surlarının, Haliç girişindeki büyük burcunun mahzeniydi.

🔸 II. Tiberios, Müslümanların akınlarını önlemek amacıyla bu hisarı yaptırdı. Kastellion Kulesi'ne, Bizans'ın gemilerin Haliç'e girişini engellemek için Galata-Sirkeci arasına çektiği büyük zincirin bir ucu bağlanırdı. Yeraltı Camii'de işte bu hisarın mahzeniydi.

🔸 İstanbul'un fethinde Haliç'i kapatan büyük zincirin bu mahzene bağlandığı da söylenir.

🔸 Fetihten sonra Fatih'in vakfiyelerinde kule, "mahzen-i sultânî" olarak adlandırıldı. Bodrum kısmı da cephane veya depo olarak kullanıldı.

Evliya Çelebi'ye göre hicretin 711 senesinde Abdülaziz oğlu Ömer'in yaptığı ve sonraları camiye çevrilen bir kulenin mahzeniydi.

İstanbul'un "sur içi camileri"

🔸İstanbul'u kuşatan ilk İslam ordusunda şehit düşen sahabelerin burada gömüldüğü ve kapısına kurşun dökülerek kapatıldığı rivayet edilir. Bu sahabeler arasında Amr bin As ve Veyh bin Hüşeyre, tabiin isimleri arasında anılan Süfyân bin Uyeyne'nin kabirlerinin olduğu düşünülür.

🔸 Mesleme bin Abdülmelik komutasındaki İslam ordusu, İstanbul'u kuşatmak için birçok sahabe ve tabiinle beraber İstanbul'a geldi. Müslümanlar, Galata çevresine konuşlandı. Fakat kuşatma oldukça zor geçiyordu. Bizans'ın eline düşen Müslüman askerler tahammülü zor işkencelere maruz kalıyorlardı.

*Tabiin: Sahabeyi gören Müslüman

İstanbul Fatih'ten önce kaç kez kuşatıldı?

🔸 Zor geçen çatışmaların ardından Süfyan bin Uyeyne, kuşatmayı kaldırıp geri çekilirken Bizanslılara esir düştü. Kastellion Kulesi'nin zindanına hapsedilip, aç susuz bırakıldı.

🔸Gördüğü işkenceler neticesinde şehit düşen Süfyan bin Uyeyne, mahzene defnedildi ve kabrinin bulunduğu kapı kurşunlanarak kapatıldı.

Savaş kurbanı Emevi şaheseri Halep Ulu Camii

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN