Arama

Türk - İslam mimarisinin zirvesi: Selimiye Camii

Osmanlı mimarisinin zirve noktası olarak kabul edilen Selimiye Camii, gelecek kuşaklara daha güzel bir şekilde intikal etmesi ve yapısal özellikler sebebiyle geçtiğimiz Kasım ayından beri restorasyonda. Sultan II. Selim'in Kıbrıs'ın fethi vesilesi ile Mimar Sinan'a bina ettirdiği ibadethane, heybeti ve azameti ile beş asırdır tüm ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.

Sultan II. Selim Han'ın iradesi ile büyük bilge Mimar Sinan tarafından 1574 senesinde tamamlanan Selimiye Camii gelecek kuşaklara ulaşması ve eksiklerin tamamlanması maksadıyla restorasyonda.

Osmanlı mimarisinin zirvesi olarak kabul edilen yapı ihtişamı ve zerafeti ile görenleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

Azameti mühendisleri şaşırtan şaheser: Selimiye

◾ Yaklaşık altı aydır restorasyon çalışmaları içerisinde olan Selimiye Camii'nde son restorasyon çalışması 1985 senesinde gerçekleşmişti.

◾ Restorasyon çalışmaları Selimiye'nin içi ve dışında olmak üzere hummalı şekilde devam ediyor.

Osmanlı'nın mimari şaheseri: Selimiye Camii'nin bilinmeyenleri

◾ Restorasyon süresi boyunca camiye ibadet maksadlı gelenler için bir bölüm ayrılmış durumda. Müslümanlar ibadetlerini Selimiye Camii'nin bir bölümünde ifa edebiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında eserin tarihi yapısına uygun ve titiz bir şekilde yürütülüyor.

2021 senesinin Kasım ayında başlayan çalışmalar bugüne dek kesintisiz şekilde sürüyor.

Mimar Sinan'ın 3 eseri: Şehzade, Süleymaniye ve Selimiye camileri

◾ Daha evvelden geçirdiği restorasyonlar ile yapıya ait olmayan aksamlara maruz kalan Selimiye Camii, bu çalışmalar neticesinde tüm bu eski ve zararlı bölümlerden temizleniyor.

◾ Kapsamlı şekilde süren restorasyon çalışmalarının neticesinde gelecek kuşaklara kültür tarihimizin en mühim eserlerinden birisi daha saf ve temiz bir şekilde aktarılacak.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN