Arama

14 Mart Tıp Bayramı nedir? 14 Mart Tıp Bayramı tarihi…

14 Mart Tıp Bayramı, Türkiye'de Tıp Bayramı olarak kutlanıyor. 14 Mart Tıp Bayramı, sağlığımızı bir emanet olarak teslim ettiğimiz doktorlar ve sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan bir gün olarak karşımıza çıkıyor. 14 Mart'ın hikayesi ise oldukça eskiye uzanıyor. Peki, 14 Mart Tıp Bayramı nedir? 14 Mart ne günü? 14 Mart Tıp Bayramı dünyada kutlanıyor mu? 14 Mart Tıp Bayramı nasıl yazılır? 14 Mart Tıp Bayramı tarihi…

  • 1
  • 13
14 MART TIP BAYRAMI NEDİR?
14 MART TIP BAYRAMI NEDİR?

14 Mart Tıp Bayramı, ülkemizde her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanıyor. 14 Mart Tıp Bayramı, sağlık çalışanlarının sorunlarına bir ayna tutmayı ve bu doğrultuda sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

14 Mart Tıp Bayramı tarihi ise kurtuluş mücadelesinin verildiği yıllara uzanıyor.

  • 2
  • 13
14 MART TIP BAYRAMININ TARİHİ
14 MART TIP BAYRAMININ TARİHİ

Tıp tarihimizin en kapsamlı girişimi, Sultan İkinci Mahmud tarafından Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin kurulmasıyla gerçekleşti. İkinci Abdülhamid döneminde dünyanın en ileri tıp fakültelerinden biri haline geldi.

İlerleyen yıllarda tıp öğrencileri, Birinci Dünya Savaşı sırasında büyük mücadelelere imza attılar. 14 Mart Tıp Bayramı'nın tarihi de bu mücadelenin bir timsali olarak tarihe geçti.

  • 3
  • 13
TIP TARİHİMİZİN EN KAPSAMLI GİRİŞİMİ
TIP TARİHİMİZİN EN KAPSAMLI GİRİŞİMİ

Tarihimizin tıp alanındaki en kapsamlı girişimidir "Tıphane-i Âmire", "Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane" veya daha çok bilinen adıyla "Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane"…

Sultan II. Mahmut tarafından 14 Mart 1827 tarihinde Tıphane-i Âmire adıyla açılmış, askeri ve sivil tabipler birlikte eğitim görmüştü.

  • 4
  • 13
TIP EĞİTİMİ VEREN FAKÜLTELERE DENK SAYILDI
TIP EĞİTİMİ VEREN FAKÜLTELERE DENK SAYILDI

Eczacı, baytar ve dişçilerin de yetiştiği okul, 1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane olarak anılmaya başlandı ve ilk mezunlarını 1843 yılında verdi.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'den mezun olan dört tabip, 1848 yılında Viyana'da gerçekleştirilen tıp yeterlilik sınavını geçti. Böylece bu okul Avrupa'da tıp eğitimi veren fakültelere denk sayıldı.

14 MART'IN TARİHE ŞERH DÜŞEN KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ

  • 5
  • 13
ABDÜLHAMİD DÖNEMİNİN EN İYİ TIP FAKÜLTESİ
ABDÜLHAMİD DÖNEMİNİN EN İYİ TIP FAKÜLTESİ

Sultan II. Abdülhamid zamanında dünyanın en ileri tıp fakültelerinden biri haline gelen Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, her milletten talebenin ders gördüğü bir okul oldu.

Hocaların çoğu, Avrupa'dan gelmiş ya da burada yetişmiş alanlarında otorite kişilerdi. Burada okuyanlar, hatıralarında her talebeye bir mikroskop düştüğünü anlatırlar.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi gezen yabancı seyyah, diplomat ve ilim adamları hayranlıklarını ifade etmekten kendilerini alamamışlardır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN