Arama

Sinemayı tüketmek

Gelişen teknoloji ile dijital çağ olarak adlandırılan günümüzde dizi ve film izleme ortamları da değişti. Artık filmler sinema salonlarından cebimizdeki telefonlara kadar ulaştı ve her yerde ulaşılabilir noktaya geldi. Bu durum izleme alışkanlıklarımızı da derinden etkiledi. 21. yüzyıl toplumu, her şeyde olduğu gibi sinemayı da tüketmeye başladı. Peki, sinemayı tüketmek aslında ne demek?

SİNEMA KAVRAMI

🔸 Film kuramcıları tarafından yedinci sanat olarak tanımlanan sinema; müzik, şiir, dans, mimari, resim ve heykelin sentezi şeklinde görülür. Yani sinema, hem görmeye hem de işitmeye bağlı tüm sanatların sonucu olarak ortaya çıkar.

🔸 İçinde barındırdığı sanatlardan onu ayıran en önemli özelliği ise kendine ait bir dilinin olmasıdır. Çünkü sinema, 24 kare resmin art arda gelerek hareketli görüntüler elde etmesi üzerine anlatımını şekillendirir.

SİNEMA SALONLARI

🔸 Hareketli görüntüler kullanarak gerçeği kendi dili ile yeniden üreten sinema, yine kendine özgü alanlarda gösterilir. Sinema salonu olarak adlandırılan geniş odalarda kırmızı koltuklara oturan seyirci, patlamış mısırını eline alarak beyaz perdeye yansıyan görüntüleri seyreder.

🔸 Kullanılan ses sistemleri ve görüntünün yansıtıldığı perdenin büyüklüğü nedeniyle filmi salonda izleyen kişi, kendisini gerçekten sahnenin içerisinde gibi hisseder. Bu nedenle filmi sinemada izlemek ayrı bir kültürdür.

Film nasıl izlenmeli?

SİNEMADAN DİJİTALE GEÇİŞ

🔸 Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yeni medya ortamları, her alanda olduğu gibi sinemayı da fazlasıyla etkiler. Filmler, sinema salonlarından evlerimizin salonlarına taşınır.

🔸 İzleme alışkanlıklarını alt üst eden yeni teknolojiler, televizyon, tablet ve hatta telefondan film seyretme imkanı sunar. Bu teknoloji çılgınlığı öyle bir noktaya ulaştı ki karma gerçeklik gözlüğü ile adeta ayaklı bir sinema perdesinden sanal ortamda film izlenebilir durumdadır. İstediği her yerde, her zaman film ve dizi izleme imkanı bulan seyirciler, yaşamlarını bu çerçevede şekillendirmeye başlar.

AKTİF İZLEYİCİ

🔸 Sinema dijitalleşerek, izleme alışkanlıklarını içerik ve tüketim anlamında değiştirir. Artık seyirci, içeriği sadece izleyen konumda değildir.

🔸 Kullanıcılar, pasif konumdan çıkarak hoşuna giden filmin beğenme tuşuna basan ya da beğenmediği içerik hakkında yorum yapabilen aktif bireylere dönüşür.

Teknoloji Sözlüğü

DİJİTAL PLATFORMLAR

🔸 Dijital ortamdaki film-dizi platformların, sundukları imkanlar ile izleme alışkanlıklarını değiştirdiğini söylemiştik. Bunlar arasında istediğimiz yer ve zamanda, herhangi bir cihazdan kendi seçtiğimiz içeriğe ulaşabilme ve istediğimiz kadar izleyebilme imkanlarını sıralayabiliriz.

🔸 Bu platformları sinema salonları ya da televizyondan ayıran en önemli özelliği ise haftalık planlama yerine tek seferde tüm bölümleri ya da filmleri seyredebilme durumudur. İçerik sunucuların bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkardığı bu imkan, biriktirerek izleme şeklinde de tanımlanır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN