Arama

Teknoloji Sözlüğü

Zamanla hayatımızın her alanına girerek insanlığı etkisi altına alan teknoloji, yaşamımızı kolaylaştırıp bilgiye ulaşma noktasında hızlı veri elde etmemizi sağladı. İnternet çağı olarak nitelendirilen günümüzde, gelişen teknolojiler ile hayatımıza pek çok yeni kavram girdi. Sizler için sıkça kullanılan teknoloji kelimelerini derledik.

TEKNOLOJİ

🔸 İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçler ile bunlara ilişkin bilgilerin tümüne teknoloji denir.

🔸 Bilgisayar ve internetin gelişim gösterdiği, endüstri alanında önemli buluşların gerçekleştiği ve sürekli yeni araçların icat edildiği bu dönemde teknoloji, hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

🔸 Yaşamımızın bir parçası halini alan teknolojik gelişmelerin amacı, bir şeyi daha iyi, hızlı, ekonomik ve verimli hale getirmektir.

DİJİTALLEŞME

🔸 Bilgilerin ve var olan kaynakların, bilgisayar tarafından okunabilecek şekilde dijital ortama aktarılmasıdır.

🔸 Fiziki olarak elimizde var olan bir kitabın, internet ortamına aktarılarak e-kitap haline dönüştürülmesi o nesnenin dijitalleşmesine örnektir. Günümüzde dijitalleşme imza, para, sanat eseri gibi çeşitli alanlarda da gerçekleşmektedir.

Dijitalleşme ile yok olacak meslekler

KRİPTO PARA

🔸 Yalnızca elektronik olarak var olan bir dijital para birimidir.

🔸 Merkeziyetsiz blok zincir teknolojisi üzerine kayıtlı olan kripto paralar, banka gibi bir aracı kullanılmadan, telefon veya bilgisayar ile çevrimiçi şekilde alışveriş yapılmasına olanak sağlar. En bilinen kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum'dur.

YAPAY ZEKA

🔸 Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü robotun, genellikle akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirme yeteneğidir.

🔸 Yapay zeka, bir insanın yapabileceği bazı görevleri, kendisine yüklenen veriler doğrultusunda hızlı bir şekilde yapar ve böylece bireylerin hayatını kolaylaştırır.

🔸 Sesli asistanlar, dil çevirileri, öneri sistemleri, navigasyon, sosyal güvenlik, sağlık hizmetleri, e-ticaret ve yardımcı robot uygulamaları ile yapay zeka günlük hayatımızda yerini almıştır.

Çocuklarda dijital bağımlılık

SANAL GERÇEKLİK

🔸 Bireylerin, bilgisayarlarla doğrudan etkileşimde bulunmasını sağlayan, gerçek ortamları taklit eden bir araçtır.

🔸 İngilizcede Virtual Reality (VR) anlamına gelen sanal gerçeklik teknolojisi, yıllardır insanların hayal ettiği ve hatta üzerine filmler çektiği bir modeldir. Bu teknoloji le görüntüler, iki boyutlu ekranlardan görülerek algılamak yerine üç boyutlu gerçeklikte deneyimlenir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN