Arama

Senaryo yazım teknikleri

Senaryo yazımı belli bir beceri gerektirmenin yanında öğrenilebilir ve zamanla uzmanlaşılabilir bir alandır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı kurallar, yasaklar ve detaylar bulunur. Lajos Egri'nin "Piyes Yazma Sanatı" kitabı bu noktada pusula niteliği taşır. Yazarların yanı sıra yönetmen, aktör, eleştirmen ve seyircinin de bu detaylara hâkim olması gerekir. Sizin için Lajos Egri'nin kitabından önemli noktaları derledik.

🖍 "Biz bilincinde olalım ya da olmayalım, yaşamımızdaki her saniyenin kendine özgü bir önermesi vardır."

📃sf. 10

Önerme nedir?

Önerme, tasarlanan bir öneri, tartışmanın temelini oluşturan bir görüştür. Senaryoyu belirli bir sonuca ulaştırmak amacıyla ortaya koyulur. Buna tema, tez, temel düşünce, erek, amaç da diyebiliriz. Senaryo yazarken bir önermeden yola çıkılması gerekir. Senariste gideceği yolu gösterecek olan önermesidir. Örneğin, "Romeo ve Juliet" piyesinin önermesi, "Büyük aşk ölüme bile meydan okur" şeklinde söylenebilir.

🖍 "Her saniyenin önermesi, bir parçası olduğu dakikanın önermesine katıldığı gibi, her dakika da kendi yaşamının bir parçasını saate, saat, de güne katar. Böylece, sonunda günlük yaşamın önermesi meydana gelmiş olur."

📃sf. 10

Sinema sözlüğü

🖍 "Her iyi piyesin iyi belirlenmiş bir önermesi olmalıdır."

📃sf. 15

Önerme örnekleri:

◽Dürüstlük iki yüzlülüğü yener.
◽Aldırmazlık dostluğu bozar.
◽Fazla naz aşık usandırır.
◽Savruk yaşamın sonu yıkımdır.
◽Aşırılık insanı yoksulluğa götürür.

🖍 "Hiçbir düşünce, hiçbir durum, kesinlikle belirlenmiş bir önerme olmadan, sizi mantıksal sonuca ulaştıracak güçte değildir."

📃sf. 15

Sinemaya dair mutlaka bilmeniz gereken kelimeler - Sinema Sözlüğü 2

🖍 "Bulanık ve belirsiz bir önerme, önermesiz olmak kadar fenadır."

📃sf. 16

Önerme, herkesin anlayabileceği durulukta ve sağlamlıkta olmalıdır. Gelişigüzel oluşturulan bir önermeyle yola çıkan bir yazar, diyaloglarında amaçsız olur ve sayfalarını öylece doldurur.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN