Arama

Süper Yardımcı Sendromu

Başkalarına "hayır!" diyememek! Evet, dünyada böyle bir sendrom mevcut. Kendi iyiliğinden ziyade başkalarının iyiliğini düşünmek "Super Helper" olarak isimlendirilen rahatsızlığı ortaya çıkarmış. Sendromun en büyük belirtileri; kendini değil başkalarını fazlasıyla sevmek ve değer vermek ve özünü yok saymak. Hayır diyememe hastalığını sizler için araştırdık...

21.YÜZYIL SENDROMLARI

🔹 Gün geçtikçe birbirinden ilginç sendromlar ortaya çıktı. Bu belirtiler aslında, yaşadığımız yüzyılın beraberinde getirdiği sıkıntıların bir sonucu.

🔹 21. yüzyılda Paris, Stendhal, Apotemnofili, Yabancı El, Cotard gibi sendromlar gün yüzüne çıktı. Bunlardan biri de Süper Yardımcı Sendromu...

Çağımızın ilginç hastalığı: Paris Sendromu

SÜPER YARDIMCI SENDROMU NEDİR?

🔹 Super Helper yani Süper Yardımcı Sendromu, adından da anlaşılacağız üzere "her daim herkesin yardımına koşan" manasına geliyor. Aslında bir sendrom değil de iyi bir davranışmış gibi gözükse de durum tam tersi.

🔹 Eğer bir insan başkasına yardım etmek adına kendinden vazgeçiyor, kendi ihtiyaçlarını göz ardı ediyorsa bu, o kişiyi içinden çıkılması, tedavi edilmesi güç bir hastalığa sürüklüyor.

SUPER HELPER OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

🔹 Super Helper olan bireylerin içinde, kendi ihtiyaçlarını karşılayamazken dahi başkalarına yardım etme dürtüsü daima bulunur. Bu sendrom kişinin; enerjisini tüketir, yorgunluğuna yorgunluk katıyor.

🔹 Bahsi geçen bu rahatsızlığın "Super Helper Sydrome" olarak literatüre girmesini ise Uzman Psikolog Rod Vincent ve Uzman Psikolog Jess Baker sağladı.

SÜPER YARDIMCI SENDROMU'N BELİRTİLERİ

🔹 Aşırı yardımcı olma çabası olarak da bilinen sendrom, kişinin zihin sağlığını tehlikeye atmakta. Bu noktada bireyin kendine, "herkesin derdine koşarken kendimi göz ardı ediyor muyum? Kendi derdimi, üzüntümü, mutluluğumu, heyecanımı ne kadar önemsiyorum? gibi soruları yöneltmesi gerekiyor.

🔹 Son yıllarda devamlı karşımıza çıkan bu sendromun; "herkesin derdiyle dertlenmek, gereğinden fazla yardımsever olmak, dengesiz iletişim kurmak, bireyin kendisine karşı acımasız olması" gibi belli başlı belirtileri bulunur.

  • 5
  • 10
SUPER HELPER BELİRTİLERİ
SUPER HELPER BELİRTİLERİ

SUPER HELPER OLABİLİRSİNİZ!

➡ Çevrenizdeki eş-dost başı sıkıştığında ilk size geliyorsa,

➡ Başkanlarını öz benliğinizden üstün görüyorsanız,

➡ Kendi ihtiyaçlarınız yerine başkalarının ihtiyaçlarını daha fazla önemsiyorsanız,

➡ Yardımına koştuğunuz kişilerin size ve sorunlarınıza eskisi kadar ilgi göstermediklerini fark ediyorsanız,

➡ Hayatınızın her noktasında yardımcı rolde bulunuyorsanız siz de Super Helper olabilirsiniz.

Başarılarını sahiplenemeyenlerin sendromu:Imposter

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN