Arama

Osmanlı arşivinden tarihi fotoğraflarla İtalya

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlıca dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 150 bini geçti. Salgından en çok etkilenen ülke ise İtalya oldu. Ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 101 bin 739'u, hayatını kaybeden hasta sayısı ise 11 bin 591'i buldu. Tarihi eserleriyle, müzeleriyle sanat şehri İtalya, Osmanlı döneminde de oldukça popülerdi. Hatta gaza ve ila-yı kelimetullah davasını üstlenen Osmanlı, İslam'ın Avrupa'da süratle yayılmasının önünü açacağı için İtalya'ya sefer düzenlemişti. Peki, Osmanlı'nın arşivindeki eski fotoğraflarda İtalya nasıl gözüküyordu?

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlıca yayılan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 150 bini geçti. Asya'dan Amerika'ya kadar tüm dünyayı kırmızı alarma geçiren virüs, ülkemizde de ölümlere neden oldu.

Çin'de koronavirüsün kontrol altına alınmasıyla, salgının merkezi Avrupa oldu. İtalya, salgından en çok etkilenen ülkeler olan Güney Kore ve İran'ı geçerek, Çin dışında en fazla vakanın tespit edildiği ülke oldu.

KORONAVİRÜS SALGINI HAKKINDA SIK KULLANILAN TERİMLER

Ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 101 bin 739'u, hayatını kaybeden hasta sayısı ise 11 bin 591'i buldu. Hayatını kaybeden 6 bin 801 kişiden, 30-39 yaş yüzde 0,2 (17 kişi), 40-49 yaş yüzde 1 (67 kişi), 50-59 yaş yüzde 3,6 (243 kişi), 60-69 yaş yüzde 11,2 (761 kişi), 70-79 yaş yüzde 35,3 (2403 kişi), 80-89 yaş yüzde 39,7 (2702 kişi), 90 yaş ve üzeri ise yüzde 8,9 (608 kişi) olarak kayıtlara geçti.

KORONAVİRÜS EN ÇOK KİMLERİ TEHDİT EDİYOR?

Koronavirüs sebebiyle ölüm oranının en yüksek olduğu İtalya, önlemleri almada oldukça geç kaldı. Dünyanın her yerinden gelen turistler İtalya'yı yolculuk etti, müzeleri gezdi. Sokağa çıkma yasağı gelse de halk umursamayıp gündelik işlerini yapmaya devam etti.

FOTOĞRAFLAR İLE KORONAVİRÜSÜN DÜNYA ÜZERİNDEKİ ÇARPICI ETKİSİ

İtalya, 22 Şubat'ta koronavirüs nedeniyle ilk ölüm vakasını kaydetmişti. Bundan önce ilk koronavirüs, 23 Ocak'ta Çin'in Hubey eyaletinden gelip Milano havaalanından ülkeye giriş yapan, kısa bir süre sonra Roma'da hastalanan iki Çinli turistte ve 6 Şubat'ta hastalığın çıktığı yer Vuhan'dan yeni dönmüş bir İtalyan vatandaşında görülmüştü.

KORONAVİRÜS HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ

İlk hastalar iyileşerek taburcu edildi. Fakat Milano'dan 60 kilometre uzaklıktaki Codogno kasabasında 14 Şubat'ta yeni bir vaka, aile hekimi tarafından basit bir grip olarak değerlendirilip tedavi önerilerek eve gönderildi. Hasta sadece iki gün sonra bölgedeki hastaneye akut solunum yolu enfeksiyonu şikayetleriyle yeniden başvurduğunda gerekli önlemler alınmadı, virüs diğer hastalara ve görevlilere bulaştı.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN