Arama

Dünyayı geziyoruz: En çok ziyaret edilen 20 yer

Kendini keşfetmenin, maceralara atılmanın ve yeni insanlarla tanışmanın önemli yollarından biri de seyahattir. Hiç bilmediğiniz bir yeri keşfetme heyecanınıza bir de kültürünüzü eklediğinizde daha keyifli rotalara yol almanız mümkün. "Dünyayı geziyoruz" adlı yeni serimizde, en çok turist çeken 20 yeri sizler için derledik.

  • 1
  • 20
Times Meydanı - New York, ABD
Times Meydanı - New York, ABD

Yıllık ziyaretçi: 39 milyon 200 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart, Haziran-Ağustos

New York'un kalbinin attığı yer olan Times Meydanı şehrin en hareketli ve en canlı caddesidir. Günde 360000 kişi buradan geçmektedir. Adını New York Times'dan alan Times Meydanı, ziyaretçilerini büyüleyen, ışıltılı ve şık otellerin, restoranların bulunduğu ve yeni ofislerin kurulduğu dünyanın en ünlü meydanlarından biri.

Times Meydanı ayrıca dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu bir yer olmasının yanı sıra aynı zamanda da bir reklam teşhir merkezidir. Burada dünyanın en ünlü markaları milyonlarca dolar harcayarak markalarının reklamlarını verir.

  • 2
  • 20
Niagara Şelaleleri - ABD
Niagara Şelaleleri - ABD

Yıllık ziyaretçi: 22 milyon 500 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Haziran-Ağustos

Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. Üç büyük şelaleden oluşur. Horseshoe bunların en büyükleridir. Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168.000 metreküp su akar.

Dünyada ters yöne akan tek şelaledir. Akan sular taşlara çarparak geri döner, bu durumun eşi benzeri yoktur.

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

  • 3
  • 20
Central Park - New York, ABD
Central Park - New York, ABD

Yıllık ziyaretçi: 37 milyon 500 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart, Haziran-Ağustos

Central Park ilk olarak 1857 yılında açılmıştır. 1975 yılına kadar bu büyük park içerisinde bir şehir maratonu da yapılıyordu. Park 3.41 kilometrekare büyüklüğünde yani 341 hektar. Parkın içerisinde 2.6 hektar büyüklüğünde Central Park Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. 1860larda yapımına başlanan hayvanat bahçesi 1934'te yeniden dekore edilmiş, 1980'li yıllarda da tekrar bir dekorasyon geçirmiş ve 1988'de yeniden açıldı.

Metropolitan Museum of Art isimli sanat müzesi de parkın hemen yakınında bulunmaktadır. Antik Mısır ve Avrupalı usta sanatçıların eserleri burada sergilenmektedir. Park içerisinde 26.000 civarında ağaç vardır. 9.000 civarında da bank parkta dinlenmek isteyenlerin hizmetinde. Parkta 26 futbol, basketbol sahası, 30 tenis kortu, 21 oyun sahası ve yazın havuza dönüştürülen bir buz pistine sahip.

  • 4
  • 20
Grand Central Terminal - New York, ABD
Grand Central Terminal - New York, ABD

Yıllık ziyaretçi: 21 milyon 600 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart

Yaklaşık 130 yıllık bir geçmişi olan bu canlı "müze", yolculuğunun ilk adımlarını 1871 yılında dönemin nakliye işleriyle ilgilenen en ünlü isimlerinden Cornelius Vanderbilt sayesinde atmaya başladı. İlk yıllarında, raylarının üzerinde buharlı lokomotifler sefer yapıyordu. 1902 yılında 17 kişinin ölümü ve 38 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan talihsiz bir tren kazası yaşanmış ve kazanın ardından uzun süre terminal işletilemedi.

Nihayet 1913 yılında, günümüze kadar varlığını ve güzelliğini korumayı başarmış olan Grand Central Terminal binası, 150 bin kişinin katılımıyla düzenlenen şaşalı bir açılış töreniyle yeniden hizmet vermeye başladı.

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

  • 5
  • 20
Walt Disney World Resort - Orlando, Florida
Walt Disney World Resort - Orlando, Florida

Yıllık ziyaretçi: 17 milyon 536 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Şubat-Nisan

Magic Kingdom, Walt Disney World Resort'ta bulunan bir eğlence parkıdır. 1 Ekim 1971 tarihinde açılmış olup parktaki dört tema parkından ilkidir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN