Arama

Dünyayı geziyoruz: En büyük 10 kale

Dünyadaki tüm medeniyetler kendilerini korumak için onlarca kale inşa etti. Çoğu kale artık bu amaçla kullanılmasa da mimarileriyle bugün bulundukları şehirlerin simgeleri olarak anılıyorlar. "Dünyayı geziyoruz" adlı serimizde, özel mimarileriyle dünyanın dört bir yanından binlerce yıldır ayakta kalmış en büyük 10 kaleyi derledik.

  • 1
  • 15
Marlbork Kalesi, Polonya (143.591 m²)
Marlbork Kalesi, Polonya 143.591 m²

Polonya'da bulunan Malbork Kalesi dünyanın en büyük kalesidir. 1274 yılında Töton Şövalyeleri tarafından inşa edildi. Etrafında gelişen kasaba da Marienburg ismini aldı. Klasik Orta Çağ mimarisine sahip kale, 1406 yılında tamamlanması üzerine dünyanın en büyük tuğla kalesi oldu.

1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne eklendi. Bölgede bulunan iki dünya mirasından biridir. Diğeri ise 1231 yılında kurulan "Toruń Orta Çağ Şehri" dir.

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Bu kale şövalyeler tarafından Polonyalı düşmanlarını yenmek ve kendi kuzey Baltık bölgelerini kontrol altında tutmak için yapılmıştır. Kale pek çok kez daha fazla şövalye ağırlayabilmek için genişletilmiştir. Bu genişleme şövalyelerin 1466 yılında Königsburg'a geri çekilmesi ile son buldu.

  • 3
  • 15
Prag Kalesi, Prag (66.761 m²)
Prag Kalesi, Prag 66.761 m²

Prag Kalesi, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yer alan bir kaledir. Bohemya ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu kralları, Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanları bu mekanda ofisler bulundurmuşlardır.

Prag Kalesi içerisinde yer alan Kraliyet Sarayı'nın dış cephesi son derece sade ancak o cephenin ardında farklı yüzyılları etkileyen Gotik, Romanesk ve Rönesans stili mimarinin en güzel salonları var.

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

Prag Kalesi Guinness Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en büyük kalesidir. Kalenin tarihi 9. yüzyıla kadar dayanır ancak 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar pek çok defa genişletilmiştir. Kalenin içerisinde St. Vitus Katedrali ve St. George Bazilikası bulunur.

  • 5
  • 15
Mehrangarh Hisarı, Hindistan ( 81.227 m²)
Mehrangarh Hisarı, Hindistan  81.227 m²

Resmi kayıtlarda bir hisar olarak geçse de Mehrangarh bir Hint Kalesi'dir. 125 metre yükselikteki bir tepeye inşa edilen kale 36 metre yükseklikte ve 21 metre genişliğindedir. Kalenin içine ancak 7 kapıdan geçerek girilebilir. İlk olarak 1459 yılında inşa edilmiştir. Ancak günümüzdeki yapının çoğu kısmının tarihi 17. yüzyıla dayanmaktadır.

Bir kayalığa inşa edilmiştir. İşgal edilmesi oldukça zor olan kalenin yedi kapısından üçü, özellikleriyle diğerlerinden ayrılır.

Dünyayı geziyoruz: En çok ziyaret edilen 20 yer

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN