Arama

Dünyada en çok ziyaret edilen müzeler

Türkiye'de yeni normale geçişin yavaş yavaş yaşandığı şu günler, kültür sanat etkinlikleri açısından da değerlendirilmesi verimli olan zamanların başında geliyor. Biz de yeni normal sürecinde hafta sonları da kültür birikiminizi artırmanız açısından, evde internet üzerinden gezebileceğiniz müzeler ile gezemeseniz bile hakkında bilgi sahibi olacağınız müzeler hakkında bilgiler derledik.

  • 1
  • 20
Louvre Müzesi - Fransa
Louvre Müzesi - Fransa

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre aynı zamanda Paris'in önemli simgelerinden biri. Müze, Fransız İhtilali'nden sonra 1793 yılında açıldı. Bu müze gerçekte bir Orta Çağ kalesidir. İçerisinde yüzlerce sayıda klasik ve modern sanatla ilgili eserlere ev sahipliği yapmasından dolayı diğer müzelerden büyük bir farkla ayrılır.

Louvre en popüler müzeler biridir. Popülerliğinin sebebi, 35 bin paha biçilemez eser ve antika koleksiyonlara ev sahibi olmasıdır. Müze, 1989 yılında binaya dahil edilen ana girişteki piramit nedeniyle oldukça ünlüdür.

Leonardo da Vinci'nin, dünyanın en popüler eserlerinden biri olan Mona Lisa adlı eseri burada sergilenmektedir. Mona Lisa 1911 yılında müzeden çalındığında, milyonlarca kişi boş duvarı görmek için müzeye geldi.

Ünlü ressam, Eugene Delacroix tarafından yapılan, ''Halka Yol Gösteren Özgürlük'' adlı eser bu müzede sergilenmektedir. Eser, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan müzede günümüzde 35.000'e yakın eser ve 380.000'den fazla obje vardır. Aynı zamanda 2012 yılı verilerine göre yıllık ziyaretçi sayısı 9.7 milyon kişiyi bulmaktadır.

Buraya tıklayarak müzeyi gezebilirsiniz📌

  • 3
  • 20
Vatikan Müzeleri - İtalya
Vatikan Müzeleri - İtalya

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan ve her yıl yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen müzede, 54 farklı galeri vardır. Rönesans döneminde inşa edilen müze, dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapıyor. Toplam 54 galerinin bulunduğu müzede, Sistina Şapeli'nden Michelangelo'nın Son Yargı isimli eserine kadar oldukça önemli parçalar bulunuyor.

Vatikan Müzeleri'nde toplam 70.000 parça sanat eseri mevcut ancak bunlardan sadece 20.000 tanesi sergileniyor.

İnternet üzerinden gezebileceğin 10 müze

Bu müze Rönesans'da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapar. Toplamda Sistine Şapeli ile birlikte 54 galeri bulunmaktadır. Vatikan Müzeleri, 500 yıl önce inşaatta kullanılan mermerleri ile tarihi izlerini korumaktadır.

Buraya tıklayarak gezebilirsiniz📌

  • 5
  • 20
Rijksmuseum - Amsterdam
Rijksmuseum - Amsterdam

Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum, Amsterdam'daki Museumplein'da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki eserler vardır. Müze, Hollanda Altın Çağı'na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN