Arama

Yavuz Sultan Selim'in meşhur naatı: "El-meded"

Harp meydanlarının usta cengaveri Yavuz Sultan Selim, kazandığı topraklar ve bastırdığı isyanlar ile Osmanlı Devleti'nin sınırlarını genişlettiği gibi hazinesini de ağzına kadar doldurdu. Aynı zamanda estetik yönden kuvvetli bir bakış açısına sahip ve divan sahibi bir padişah olan Yavuz, gönlündeki Resulullah (SAV) sevgisini en güzel şekilde şiire döktü. Sizler için Yavuz Sultan Selim'in meşhur "El-meded" naatını ve tercümesini bir araya getirdik.

💠 Atak ve cesur tabiatı sebebiyle "Yavuz" sıfatını alan Sultan I. Selim, hayatı boyunca mücadelenin göbeğinde yer alan gerçek bir mücahitti.

💠 8 yıla 80 yıllık devlet işi sığdıran Yavuz Sultan Selim, oğlu I. Süleyman'a tam takır dolu bir hazine ve etrafı düşmanlardan temizlenmiş bir devlet bıraktı.

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

💠 Tüm bu yönlerinin dışında Sultan I. Selim gerçek bir sanatsever ve önemli bir şairdi. Daha çok "sanma şahım" sözcükleri ile başlayan şiiri ile tanınan padişahın kalbinde Resulullah'a (SAV) dair büyük bir sevgi vardı.

💠 Yavuz Sultan Selim kalbinden taşan bu büyük sevgisini "El-meded" olarak bilinen naatı ile dile getirdi. Şiir hem sanat bakımından hem de edebi bakımdan önemli bir naattı. Şiirin tercümesini sizlerle paylaşıyoruz.

Minyatürler ile Yavuz Sultan Selim

Ey cemâl-i nûr-ı çeşm-i evliyâ

Selimî

💠

Günümüz Türkçesiyle

Ey yüzü, evliyaların gözünün nuru olan

El-meded ey ma'den-i nûr-ı Hudâ

Selimî

💠

Günümüz Türkçesiyle

Ey Allah'ın nurunun madeni, yardım et!

Hakk-i pâyı tûtiyâ-yı asfiyâ

Selimî

💠

Günümüz Türkçesiyle

Ayağının tozu esfiyanın yüzüne sürme olan

Yavuz Sultan Selim Kanuni'ye ne miras bıraktı?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN