Arama

Rahmet ve bereket mevsimi üç aylar

İslam aleminde Recep, Şaban ve Ramazan'ı kapsayan manevi yenilenme ve arınma mevsimi üç aylar, bugün başladı. Recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 27 Şubat'ta ise Regaip Kandili idrak edilecek. Müslümanlara oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlere daha çok yönelmeleri tavsiye edilen bu mübarek ayların önemine dair bilgileri derledik.

Üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır.

Üç ayların İslam'daki yeri ile ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'den nakledilen rivayetler büyük önem taşır. Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarını birlikte ifade eden bir tabirdir.

ÜÇ AYLARIN İSLAM'DAKİ YERİ NEDİR?

Üç ayların başlangıcı: 25 Şubat 2020

Regaip Kandili: 27 Şubat 2020

Miraç Kandili: 21 Mart 2020

Berat Kandili: 7 Nisan 2020

Ramazan ayı başlangıcı: 24 Nisan 2020

Kadir Gecesi: 19 Mayıs 2020

Ramazan Bayramı: 24-26 Mayıs 2020

ÜÇ AYLARIN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Müslümanlar için büyük önem arz eden üç aylarda Peygamber Efendimiz daha çok ibadet etmiş, ibadetin artırılmasını ve haramlardan sakınılmasını istemiştir. Üç aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (sav) şöyle dua ederdi; "Ey Allah'ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur."

Hz. Peygamber (sav) başka bir hadis-i şeriflerinde "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır." buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyururlar. Dört kıymetli aydan biridir. Bir âyet-i kerime meali:

(Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır. (Tevbe 36)

On bir ayın sultanı olan Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar.

Tövbe kapılarının sonuna kadar aralandığı bu dönemler, istisnai dönemlerdir. Yolu düzeltmek, yanlışları örtmek için önümüze gelen bu fırsatı değerlendirmeliyiz.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan'ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

ÜÇ AYLAR ORUCU NASIL TUTULUR?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN