Arama

Öğle namazının kılınışı

İslam dininin en temel ibadet olan namaz, günde beş vakit tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Peygamberimizin dinin direği olarak tasvir ettiği namaz, insanı kötülükten alıkoyar. İnanan kimse ise namazın nasıl kılınacağını bilmesi gerekir. İşte dört rekat ilk sünnet, dört rekat farz ve iki rekat son sünnetten oluşan öğle namazının kılınışı...

🔷 İslam'ın temel ibadeti namaz, beş vakit olarak hicretten bir buçuk yıl kadar önce Mi'râc gecesinde farz kılınır. Efendimizin (SAV) "dinin direği" olarak ifade ettiği namaz, Kur'an'da pek çok defa geçer.

🔷 Belirli vakitlerde müminlere farz kılınan namaz, kulun Rabbine olan şükrünü ifade ettiği gibi onu kötü işlerden de alıkoyan bir eylemdir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde kılınması gereken namazın nasıl kılınacağını Efendimizden (SAV) öğreniriz.

5 vakit namaz tablosu

Öğle namazının ilk sünnetinin kılınışı

🔷 Namaza başlamadan önce abdest alınır. Namazı ikame edecek temiz bir yerde kıbleye dönerek hazır hale gelinir. Öğle namazının ilk sünneti 4 rekattır.

🔷 Efendimiz (SAV) öğle namazının sünnetleriyle ilgili şöyle buyurmuştur: Ümmü Habîbe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah (SAV) şöyle buyurdu: "Bir kimse öğle namazının farzından önce dört, farzından sonra da dört rekat sünneti devamlı olarak kılarsa, Allah Teâlâ onu cehenneme haram kılar."

(Ebû Dâvûd, Tatavvu 7; Tirmizî, Salât 200. Ayrıca bk. Nesâî, Kıyâmü'l-leyl 67; İbni Mâce, İkâmet 108.)

1. Rekat

🔷 Euzu-besmele çektikten sonra "Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının sünnetini kılmaya" diye niyet edilir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır.

🔷 Tekbirden sonra Subhaneke Duası okunur. Subhaneke'nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından "Allahu Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.

Şükretmenin en kapsamlı ifadesi: Namaz

🔷 Rükudan kalkınca "Semiallâhü limen hamideh" denir ve doğrulunca "Rabbena leke'l-hamd" denir. "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Ardından "Allahu Ekber" diyerek oturulur.

🔷 Ara oturuşun ardından "Allahu Ekber" diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Secdeden "Allahu Ekber" diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır.

Mehmet Emin Ay "namazın önemini" anlattı

2. Rekat

🔷 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından "Allahu Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.

🔷 Rükudan kalkarken "Semiallâhü limen hamideh" ve doğrulunca "Rabbena leke'l-hamd" denir. "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Ardından "Allahu Ekber" diyerek oturulur.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN