Arama

Gazze'nin son 106 yılı

4 asırlık zaman diliminin ardından 1917 yılında Gazze Muharebeleri'nin kaybedilmesi ile Osmanlı hakimiyetinden İngiliz işgaline geçen Gazze, 106 senelik tarihi süreçte mazlum Filistinlilerin sığındığı bir liman, insanlık teamüllerinin öldüğü bir yer oldu. Mısır ve İsrail'in bir dönem elinde tuttuğu Akdeniz'in incisi, günümüzde Filistin'in en bilinen şehri olmasının yanında İsrail'in yıllardır süren saldırılarına maruz kalmakta. Sizin için Gazze'nin son 106 yılındaki önemli tarihleri araştırdık.

▪ Tarih boyunca Gazze, Kudüs'ün anahtarı ve Akdeniz'in incisiydi. 1517'de Osmanlı topraklarına dahil olan bu güzel şehir, Gazze Muharebeleri'nin ardından 1917'de İngiliz işgaline uğradı.

Filistin bölgesindeki çatışmalar ve katliamlardan uzaklaşan, topraklarından sürgün edilen Müslümanların yegane sığınağı olan şehir, günümüzde yoğun bir bombardıman altında. Sizler için 1917 yılından günümüze Gazze'nin kronolojisini çıkardık.

KUDÜS VE FİLİSTİN KRONOLOJİSİ

7 Kasım 1917

Denizden ve karadan yürütülen harekâtın neticesinde İngilizler iki kere püskürtülmelerine rağmen Gazze'yi işgal ettiler. Böylece İngilizlere Kudüs yolu açılmış oldu.

Gazze Muharebeleri Osmanlıların mukaddes şehir Kudüs'ü korumak amacıyla verdiği önemli üç savaştan oluşur. Gazze'nin düşmesinden kısa bir süre sonra Kudüs, İngiliz hakimiyetine girer. Gazze, Kudüs'ün anahtarıdır.

9 Aralık 1917

Gazze'nin düşmesinin ardından Kudüs'e ilerleyen İngilizler, El-Mugar Savaşı'nda aldıkları galibiyet sonrasında Zeytindağı'ndaki Osmanlı birliklerini de bertaraf ederek Kudüs'e girdiler.

▪ Bu işgal ile Filistin topraklarında Yavuz Sultan Selim Han ile başlayan Osmanlı hakimiyeti sona erdi. Bu tarihten itibaren bölge kan ve gözyaşı ile yoğruldu.

MESCİD-İ AKSA MURABITLARI

Manda Yönetimi

İngilizlerin 1917 – 1948 yılları arasında süren manda yönetimi esnasında Gazze adeta bir merkez yerleşim oldu. Yahudi çetelerden kaçan binlerce Filistinlinin sığındığı şehir hızla büyüyerek mimari yapısını kaybetse de mazlumlar otağı haline geldi.

▪ Zamanla Gazze, Mısır'a olan yakınlığı da göz önüne alınarak Filistinlilerin toplandıkları bir şehir oldu. 1922'de 17.500 olan Gazze nüfusu 1945'de 34.000 idi.

29 Kasım 1947

▪ Birleşmiş Milletler Filistin Paylaşım Planı'na göre Gazze, Arap Devleti'ne bırakıldı.

1948 Arap – İsrail Savaşı

▪ 14 Mayıs 1948'de Yahudi Milli Konseyi'nin İsrail'in kurulduğunu ilan etmesi üzerine çıkan savaş sonrasında Gazze şehri Mısır'a bağlandı.

MESCİD-İ AKSA'NIN KAPILARI

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN