Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Arap Camii nerede, nasıl gidilir? İstanbul'da ilk ezanın okunduğu Arap Camii hakkında bilgiler...

Arap Camii nerede, nasıl gidilir? İstanbul'da ilk ezanın okunduğu Arap Camii hakkında bilgiler...

İstanbul'u kuşatan Arap kumandanlar tarafından inşa edilen, daha sonra kiliseye çevrilen, Fatih Sultan Mehmet'in kenti fethetmesinin ardından da tekrar aslına dönüştürülen Arap Camisi, Ezan-ı Muhammedi'nin İstanbul semalarında yankılandığı ilk camidir. İstanbul'un fethi için 715 yılında gelen İslam Arap kumandanlarından ve sahabe neslinden oluşan Mesleme bin Abdülmelik kumandasındaki ordu tarafından yaptırıldığı rivayet edilen Arap Camii hakkındaki bilgileri derledik.

  • 1
  • 10
Arap Camii nasıl gidilir?
Arap Camii nasıl gidilir?

Arap Camii, Türkiye'nin İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer alır. Önceleri San Paolo Kilisesi/ San Domenico Kilisesi olarak bilinen ibadethane, 1453 yılında şehrin Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından camiye çevrildi. Arap Camisi ayrıca İstanbul semalarında Ezan-ı Muhammedi'nin yankılandığı ilk cami olma özelliğini taşıyor.

Arap Camii, İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Galata Semti, Tersane Caddesi, Galata Mahkemesi Sokağı'nda bulunur.

Adres: Azapkapı, 34421 Beyoğlu/İstanbul

  • 2
  • 10
Arap Camii hakkında bilgiler...
Arap Camii hakkında bilgiler...

İstanbul'u kuşatan Arap kumandanlar tarafından inşa edilen, daha sonra kiliseye çevrilen, Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinin ardından da tekrar aslına dönüştürülen Arap Camisi, Ezan-ı Muhammedi'nin İstanbul semalarında yankılandığı ilk cami olarak bilinir.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer alan tarihi yapının, İstanbul'un fethi için 715 yılında gelen İslam Arap kumandanlarından ve sahabe neslinden oluşan Mesleme Bin Abdülmelik kumandasındaki ordu tarafından yaptırıldığı rivayet edilir.

İSLAM TARİHİNİN EN ESKİ 20 CAMİSİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Karadan ve denizden kuvvetli bir şekilde Bizans'ı bir yıl boyunca kuşatan ordu tarafından zaptedilen Galata semtinde, İmparator Leon'la varılan anlaşma sonucu 717 yılında Arap Mescidi inşa edildi ve İstanbul semalarında ilk ezan sesi duyulmaya başlandı.

İstanbul'daki bu mescitte 7 yıl boyunca ibadetlerini sürdüren Arap ordusunun Şam'da çıkan bir isyanı bastırmak üzere gitmesini fırsat bilen Dominikan papaz ve rahiplerince kiliseye dönüştürülerek minare olarak kullanılan çan kulesi ilave edilen mescide, "San Paola Kilisesi" adı verildi.

Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmed'in 1453'te İstanbul'u fethetmesinin ardından mihrap ve minber ilave edilerek tekrardan camiye dönüştürülen yapı, İspanya'dan gelen Endülüs Araplarının bir kısmının Galata çevresine yerleştirilmesiyle "Arap Mescidi" olarak anılmaya başlandı.

İSTANBUL'DAKİ CAMİLERİN İLGİNÇ HİKAYELERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1. Mahmut'un annesi ve 2. Mustafa'nın eşi Saliha Sultan ile 2. Mahmut'un kızı Adile Sultan'ın farklı dönemlerde restore ettirdiği camiye, hünkar mahfili, sebil, çeşme, şadırvan, sarnıç gibi ögeler eklendi. Ahşap mimarinin hakim olduğu bu genişletilmiş mescit, selatin camisi haline getirildi.

Caminin 1913 yılındaki onarımı sırasında zemininde Latinler ve Cenevizlilere ait kitabeli ve armalı mezar taşları bulunarak, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne nakledildi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN