Arama

Anne hakkı ile ilgili hadis ve ayetler

Kul hakları içinde en mühim olanı ana-baba hakkıdır. Allah ve Hz. Peygamberimize itaatten sonra anne ve babaya itaat gelir. Çünkü anne ve babalarımız varlık sebebimizdir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde "Ya Resulullah, iyi davranmaya en çok layık olan kimdir?" sorusuna "Annen, annen, annen; sonra baban, sonra sırasıyla yakın akrabalarındır" buyurmuştur. İşte anne hakkı ile ilgili hadis ve ayetler...

Sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, eğer geride bir hayır (mal) bırakmışsa, anaya, babaya ve yakın akrabaya meşru bir tarzda vasiyette bulunması -Allah'a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir hak olarak- size farz kılındı.

(Bakara Suresi), 180. Ayet

Fikriyat'ın Kur'an-ı Kerim uygulamasında yer alan sure ve mealleri okumak için tıklayın

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."

(Bakara Suresi), 215. Ayet

Fikriyat'ın Kur'an-ı Kerim uygulamasında yer alan seçkin hafızlardan sure ve mealleri dinlemek için tıklayın

  • 3
  • 20
Anne hakkı hadis
Anne hakkı hadis

Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.

(Nisâ Suresi), 36. Ayet

'Fikriyat podcast'ten aşr-ı şerif dinlemek için tıklayın

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: "Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır."

(Lokmân Suresi), 14. Ayet

'Fikriyat podcast'ten sure meallerini dinlemek için tıklayın

"Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, ana-babamı ve inananları bağışla."

(İbrâhîm Suresi), 41. Ayet

Fikriyat TV'de yer alan Kur'an-ı Kerim okumalarına ulaşmak için tıklayın

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN