Arama

İslam tarihinin en eski 20 camisi

Dünya üzerindeki en eski mescidin Mekke'de bulunan Mescid-i Haram olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Resul-i Ekrem'in "ilk günden takva üzerine kurulan mescid" ifadesiyle hangi camiyi kastettiğini? Dünyanın, içinde hala ibadet edilen en eski camilerini sizler için derledik.

  • 3
  • 20
Mescid-i Nebevi / Medine, Suudi Arabistan
Mescid-i Nebevi / Medine, Suudi Arabistan

Yapım tarihi: 622

📌İslam tarihinde bir dönüm noktası olan Resul-i Ekrem'in Mekke'den Medine'ye hicretinden sonra gerçekleştirilen ilk faaliyetlerden biri Mescid-i Nebevî'nin (Mescid-i Nebî) inşasıdır.

📌Mescid-i Nebevî'nin adı Kur'an-ı Kerim'de doğrudan geçmese de "ilk günden takva üzerine kurulan mescid" ifadesiyle Mescid-i Nebevî veya Mescid-i Kubâ'nın kastedildiği rivayet edilir.

"Nebevi" Arapça'da "Peygambere ait" anlamına gelir, "Mescid-i Nebevî" tamlamasının anlamı ise "Peygamber Mescidi"dir. Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanlara göre ikinci en mukaddes mescittir.

  • 4
  • 20
Mescid-i Kıbleteyn / Medine, Suudi Arabistan
Mescid-i Kıbleteyn / Medine, Suudi Arabistan

Yapım tarihi: 623

📌Mescid-i Kıbleteyn, Medine'nin kuzeybatısında Vebere Harresi denilen mevkide bulunuyor.

📌Mescid-i Nebevî'ye 5 kilometre mesafede bulunan bu mescit, Resul-i Ekrem'in burada öğle veya ikindi namazını kıldırdığı sırada nazil olan Bakara suresinin 144'üncü ayeti uyarınca, kıblesini Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan Kâbe'ye çevirmesi üzerine "iki kıbleli mescid" anlamına gelen bugünkü adını almıştır.

Halife Ömer bin Hattab tarafından yenilenmiş, daha sonra ise Osmanlılar döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yeniden yaptırılmıştır.

  • 5
  • 20
Huaisheng Cami / Guangzhou, Çin
Huaisheng Cami / Guangzhou, Çin

Yapım tarihi: 627

📌Çin'deki en eski cami olarak bilinen Huaisheng Camii, Sa'd bin Ebû Vakkâs tarafından Guanzhou kenti limanında inşa edildi.

İsmi önceleri minaresinin fenere benzemesi nedeniyle Fener Cami olarak anılan camiye, daha sonra Resul-i Ekrem'in vefatı sonrası "Peygambere saygı" anlamına gelen Huaisheng adı verildi.

Dünyanın en güzel cami minareleri

  • 6
  • 20
Palaiya Jumma Camii / Kilakarai, Hindistan
Palaiya Jumma Camii / Kilakarai, Hindistan

Yapım tarihi: 628

📌 Dünyanın en eski camileri arasında yer alan Palaiya Jumma Camii ayrıca Hindistan'da yaptırılmış ilk camidir.

Bin yıldan fazla bir süredir İslam mirasının taşıyıcısı niteliğindeki bu cami, İslami kültürüyle bilinen Tamil Nadu eyaletindeki Kilakarai'de yer alır.

  • 7
  • 20
Cheraman Juma Camii / Kodungallur, Hindistan
Cheraman Juma Camii / Kodungallur, Hindistan

Yapım tarihi: 629

📌Hindistan'da bulunan en eski camilerin ikincisi olan Cheraman Juma Camii, 629 yılında Malik Deenar adlı sahabe tarafından yaptırıldı.

Caminin ilk olarak 11'inci yüzyılda yenilendiği ve yeniden yapıldığı düşünülüyor.

İslam tarihinin ilk mescidi; Kuba Mescidi

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN