Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Gündem
  • Yeni Zelanda’daki İslamofobik saldırıda kullanılan silahın üzerindeki rakamlar ve isimler ne anlama geliyor?

Yeni Zelanda’daki İslamofobik saldırıda kullanılan silahın üzerindeki rakamlar ve isimler ne anlama geliyor?

Yeni Zelanda'da Cuma namazı sırasında iki camide katliam yapıp bunu sosyal medya üzerinden tüm dünyaya canlı olarak servis eden, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tehdit eden saldırganın kullandığı silahın üzerindeki rakamlar ve isimler ne anlama geliyor?

Dünya yeni güne, Yeni Zelanda'da bulunan iki camiye Cuma namazı sırasında gerçekleşen silahlı terör saldırısı ile başladı. 49 kişinin öldüğü, 20'si ağır 48 kişinin yaralandığı kaydedilen İslamofobik saldırıda, camiye giren terörist, önüne çıkan herkese acımasızca kurşun yağdırdı. Bu katliamı internet üzerinden canlı yayınlayan saldırganın paylaştığı 70 sayfalık manifestoda, Müslümanlara ve Türklere yönelik düşmanca sözler dikkat çekti.

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından cuma namazı esnasında terör saldırısı gerçekleştirildi.

Olayın ardından açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırıların "terör saldırısı" olduğunu vurguladı. Saldırılarda 49 kişinin katledildiğini, 20'si ağır 48 kişinin yaralandığını kaydetti.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını söyleyerek "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti. Camiye saldıran şahsın saldırı anını internet üzerinden canlı yayınladığı ortaya çıktı. Kan donduran görüntülerde otomatik silahla camiye giren şahsın önüne çıkan herkese acımasızca kurşun yağdırdı.Saldırıyı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği gözlenen saldırganın, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdi. Aracından inen saldırgan, caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başladı.

Camiye saldırı gerçekleştiren saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı. İskoç bir aileden gelen ve Avustralya'da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor. 5 silahla birlikte yolculuk yapan saldırgan, bir yandan da müzik dinliyor. Saldırganın akıl sağlığın yerinde olmadığı yönünde yorumlar da mevcut.

Peki, Yeni Zelanda'da Cuma namazı sırasında iki camide katliam yapıp Müslümanları şehit eden, bunu sosyal medya üzerinden tüm dünyaya canlı olarak servis eden, Türkiye ve Erdoğan'ı tehdit eden saldırganın kullandığı silahın üzerindeki rakamlar ve isimler ne anlama geliyor?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN