Arama

Turgut Uyar'ın günlükleri

"İkinci Yeni" şiir akımının uç beyi Turgut Uyar, şiirleri ile sayısız gönüle tesir edebilen nadir şairlerdendir. Sadece göğe bakmanın dahi insanların hayatına farklı bir hava katacağını şiirinde ifade eden şair, hüzün ırmaklarında daimi bir kürekçidir. Turgut Uyar'ın günlükleri şairin hayata bakış açısını ve sanatsal olarak beslendiği kaynakları aşikar eder. Sizler için ölüm yıl dönümünde Uyar'ın günlükleri içerisinden en saf ve düşündürücü bölümleri derledik.

  • 1
  • 22
Turgut Uyar kimdir?
Turgut Uyar kimdir?

📌 Türk şiirinin sessiz ırmağı Turgut Uyar, 1927 - 1985 yılları arasında yaşar. Yatılı olarak sürdürdüğü eğitim hayatının ardından subay olan Uyar, bir müddet sonra görevinden ayrılarak SEKA'da memurluk yapar. Sanat yaşantısı içerisinde farklı hususlara eğilmesiyle öne çıkan Uyar yapıtlarıyla, "İkinci Yeni" akımının adeta görünen yüzü olur.

📌 Betimlemelere dayanan uzun şiirler yazan şair, "insanın çıkmazı" mefhumunu merkeze alır. Toplumsal gerçekçilik, bireyin açmazları ve gelenek üzerinden kendine has bir şiir dili kuran Turgut Uyar, bu yönü ile edebiyatımıza büyük katkı sağlayan bir şairdir.

(x) 🔍 Bilgi Notu:

Uyar'ın "Dünyanın En Güzel Arabistanı" isimli şiir kitabı "İkinci Yeni akımının ilk eseri" olarak tebarüz eder. Eserin yayınlanmasının ardından Türk şiiri içinde yeni bir ekol ortaya çıkar.

10 soruda "hüznün" şairi Turgut Uyar

  • 2
  • 22
Turgut Uyar'ın Günlükleri
Turgut Uyar’ın Günlükleri

📌 Edebi yaşantısına toplumsal meseleleri gündemine alarak başlayan Turgut Uyar, ilk iki kitabının ardından sanat çerçevesini insanın içine doğru kaydırır.

📌 İçsel bir sorgulama ve kişinin duyguları üzerine yoğunlaşan şairin muhasebeleri, günlüklerinde açıkça görülür. Şiir, sanat, din, ruhi sıkıntılar gibi temaları günlüklerinde sorgulayan ve bu hususlar üzerine ciddi anlamda kafa yoran Uyar, daima daha iyiye ulaşma çabası içindedir.

(x) 🔍 Bilgi Notu:

Şiirleri çok velien Turgut Uyar; Yeditepe Şiir Armağanı, Behçet Necatigil Şiir Ödülü ve Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü'ne layık görülür.

Turgut Uyar'ın en sevilen 15 şiiri

  • 3
  • 22
Hadis-i Şerif
Hadis-i Şerif

"Kıyamet kopsa, elinde bir hurma fidanı bulunuyorsa, hemen dik." Bu hadis'i "her ne olursa olsun bir ağaç dik" anlamında değil, "her ne olursa olsun hayatı sürdür" anlamında buluyorum ve güzelliği beni ürpertiyor."

Turgut Uyar

Turgut Uyar Divan'ından 20 çarpıcı alıntı

  • 4
  • 22
İlham
İlham

"Gayet kısır ve nankör bir ilhama sahibim, buna rağmen şiir benim için geriye atılması imkânsız bir ihtiyaçtır. Yazamasam da duyarak yaşayacağım."

Turgut Uyar

Mutsuzluğun ablukasını kıran Turgut Uyar'dan 50 alıntı

  • 5
  • 22
Sıkıntı
Sıkıntı

"Ben hep sıkıntılıyım. Yani bir adamın canı sıkılır, o benim. Çünkü bana en yaraşan durumdur sıkıntılı olmak. Ben silahsız bir askerim de ondan. Törenler askeriyim ben. Cumartesi ve Pazar askeri. Aslında karışık bir şey, kime ne söylenebilir? Bir sıkıntıyı ısrarla büyüterek, asıl büyük sıkıntıya ısrarla giden, tümün attığı çekirdek."

Turgut Uyar

İkinci Yeni'nin şiirimize getirdiği yenilikler

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN