Arama

İsmet Özel'in "Neyi Kaybettiğini Hatırla" isimli eserinden alıntılar

Edebiyatımızın yaşayan en önemli kalemlerinden İsmet Özel, sadece şair değil, düşünür kimliğiyle de her zaman ön plana çıktı. Düşüncesinde, şiirinde, varoluşunda devamlılık olan ender yazarlardan biri oldu. Özel'in yayımladığı yazılarından oluşan nesir türündeki "Neyi Kaybettiğini Hatırla" isimli eserinden alıntılar derledik.

"Herkes kendi kaybettiğini kendi arasın. Bu arayışta diğerleri sadece arayanın neyi kaybettiğini hatırlatabilirler. Bunu nimet bilmeli. Senin noksanını tasvir edenler, senden bir şey gasbetmiş olmaz. Neyi kaybettiysen onu sen kendin ara."

İsmet Özel'den hafızalara kazınan 100 alıntı

"Fütursuzca çiğneyip geçtiğimiz bir hayat tarzının, artık kuramadığımız insan ilişkilerinin kelimeleri bunlar. Dilde neler saklı olduğunu merak edenler, kültürün neyin taşıyıcılığını yaptığını keşfetme bahtiyarlığına erebilir. Kimileri eksik olsun bu bahtiyarlık diyebilir. Eksik oldu zaten."

"Çıkar ilişkisinde taraflar ne kendilerini ve ne de karşılarındakini (muhatabını) koruyabilir. Çıkar ilişkisinde korunabilen sadece çıkardır. Çıkar korundukça da (kârlı çıkan hangi taraf olursa olsun) olayın kahramanı olan insanlar kayba uğrar; lâkin çıkar yani kâr büyür. Kâr insanlara egemen olur. İnsanlar kendilerine çalışmazlar, kâra hizmet ederler ve kendilerinin kârlı çıktığını sanırlar."

İsmet Özel'den unutulmaz alıntılarla İslam

"Ama biz insanlara dünyada ürün verecek tohumu ekmekten vazgeçmek son derece zor gelir. Çünkü erdemin armağanı erdemin kendisidir. Biz ise buna hep bir ilave olsun isteriz."

"Gücümüz neredeyse, zaafımız da orada beliriveriyor."

İsmet Özel'den 1 kelime 1 cümle

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN