Arama

Adres Defteri'nden alıntılar

Dünyada var olan her sokağa, mahalleye ve şehirlere isimler verilmiştir. Deirdre Mask'ın kaleme aldığı "Adres Defteri" eserinde ise adresin tanımı gibi pek çok konuyu ele almıştır. İşte, Mask'ın kitabından sizler için derlediğimiz alıntılar.

🔺

Acil yardım birimleri insanları bulmanın daha biçimsel yolları konusunda cesaretli olmayı denemişlerdi. Gözlerinizi kapatın ve evinizin konumunu adresini kullanmadan anlatmaya çalışın. Şimdi bunu, aynı zamanda felç geçiriyormuşsunuz gibi yaparken deneyin. Evi önünde tavuklar var, diye tarif edilmiş bir eve ulaşmaya çalışan acil sağlık birimi görevlileri, bütün evlerin önünde tavuk olduğunu görmek için acele etmiş oluyorlardı.

Sayfa 19

Deirdre Mask

Peyami Safa'nın kaleminden "Ramazan Geceleri"

🔺

Sokak isimleri modası değişir. Uzun bir zaman boyunca Birleşmiş Devletler'de doğa ile ilgili isimler modaydı.

Sayfa 104

Deirdre Mask

Ahmet Rasim'in kaleminden "Ramazan Sohbetleri"

🔺

Konuştuğum bazı insanlar bölgenin adressizliğini çağ dışı kırsal topluluğun simgesi olarak görmekteydiler fakat ben olaya bu şekilde bakmadım. Ülkenin en fakir bölgelerinden biri McDowell ilçesi, sakinlerin birbirlerini iyi tanıdığı, yerleşim alanın tarihine vakıf olduğu kenetlenmiş bir topluluktu. Yabancıların görmediği şeyleri görüyolardı.

Sayfa 22

Deirdre Mask

🔺

Yaşadığı sokağın hiçbir zaman bir hane numarası yoktu.

Sayfa 17

Deirdre Mask

🔺

Elinizdeki kitap Yaldızlı Çağ'ın Manhattan'ını, Victoria hükümdarlığındaki Londra'yı ve Devrim sırasında Paris'i ziyaret ediyor. Fakat adreslerin ne anlama geldiğini anlamak için öncelikle bir adrese sahip olmanın ne anlama geldiğini öğrenmem gerekiyordu. Öyleyse Hindistan'dan başlayalım.

Sayfa 28

Deirdre Mask

Necdet Subaşı'nın kaleminden "Zamanın Behrinde Ramazan Hikayeleri"

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN